Vláda znovu projedná příspěvek pro propuštěné horníky z kraje. A to na konci července. Po jednání s jejich představiteli to včera v Jirkově řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). S premiérem cestovala i ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová. Na jejich cestě po kraji je doprovázel také jeho první hostitel, jirkovský starosta Radek Štejnar.

DOBRÝ PŘÍKLAD: PRVNÍ VLAŠTOVKA Z JIRKOVA

Ten vládní delegaci mimo jiné ukázal, že státní dotace na demolice zchátralých budov našly využití. „Prezentoval jsem konkrétní případ, a sice demolici vybydleného domu v ulici Osvobození, na jehož místě bude parkoviště," prozradil Chomutovskému deníku Štejnar.

Pro představitele vlády to byl dobrý příklad i pro to, že Jirkov byl zřejmě první město v republice, které program využilo. Teď už má podanou žádost na proplacení nákladů. Navíc to byli právě politici z Ústeckého kraje, kteří tenhle dotační program u vlády prosadili.

ZDEVASTOVANÁ ČÁST HORNÍKA DALŠÍ NA ŘADĚ?

Letos už Jirkov program nevyužije, podle starosty nemá ve svém majetku žádnou vybydlenou budovu. Připravuje se prý ale nový dotační program, který by byl využitelný na průmyslové objekty. „A když vezmeme třeba část areálu Horník, kde bývala samoobsluha, tak ta je adept na to, že by jí město mohlo odkoupit a poté zdemolovat," dodal jirkovský starosta.

Premiér i s ministryní si pak před dojezdem do Krupky a Ústí nad Labem našel čas zajít ještě do nově zrekonstruované hasičské zbrojnice.

KOMPENZACE PRO MÍSTNÍ HORNÍKY

Velkou pozornost se při vládní návštěvě pochopitelně vysloužilo téma kompenzací pro horníky z kraje. Hned ráno na jirkovské radnici byli přítomní právě i jejich zástupci.

Vláda totiž v květnu schválila příspěvek pro zaměstnance OKD, mostečtí horníci ale z původního návrhu vypadli. Za nespravedlivé označili rozhodnutí vlády jak krajští politici, tak horníci.

„Na jednání tripartity 25. července by se měl projednávat nový návrh na to, aby se příspěvek propouštěným zaměstnancům dolů rozšířil i na horníky v Ústeckém kraji a měl by se dotknout těch, kteří přijdou o práci v důsledku útlumu těžby na dole ČSA," řekl včera po jednání v Jirkově předseda vlády Bohuslav Sobotka. Předpokládá, že 27. července by se celá věc měla dostat na jednání vlády.

Z původního návrhu vypadli podle Sobotky mostečtí horníci na základě požadavku hnutí ANO. Premiér věří, že vláda kompenzace nakonec schválí. „Doufám, že už si kolegové vyjasnili svůj názor. My každopádně s tím návrhem přijdeme na jednání znovu, protože to vnímáme jako logický krok. Pokud vláda na jednu stranu rozhodla o tom, že se nebude pokračovat v těžbě, tak na druhou stranu by regionu měla pomoci, a tohle je forma příspěvku. Pevně věřím, že jak ANO, tak ministři za KDU-ČSL ten návrh na jednání vlády tentokrát podpoří," dodal Sobotka.

BEZ KOMPENZACÍ BY KLESLI HODNĚ HLUBOKO

Šéf odborů Severní energetické Jaromír Franta ČTK řekl, že horníci v současné době vydělávají kolem 30.000 korun měsíčně a propuštění bez kompenzací by se jich výrazně dotklo. „Místa pro zámečníky nebo elektrikáře začínají na 13.000 až 15.000 korun hrubého, což není výdělek, který by dotčené rodiny uživil stejným způsobem jako doposud," uvedl Franta. Horníci věří, že kompenzace na druhý pokud ve vládě projdou. „Já jsem přesvědčen, že to nařízení vlády projde. Teď jde jen o to, aby bylo ve znění, které nám bude vyhovovat," řekl.