Pokračující obnova objektu bývalé banky na náměstí, oprava silnic nebo obnova rybníků. To jsou největší investice Jirkova plánované na příští rok. Počítá s nimi schodkový rozpočet, který schválili zastupitelé města. Z velké míry je pod tím podepsaná nižší daňová výnosnost v souvislosti s pandemií, která město připraví o nejméně 18 milionů korun. Aby město mohlo proinvestovat plánovaných 104 milionů korun, což je více, než s kolika počítalo pro letošní rok, sáhne do úspor.

„Návrh na rok 2021 vyjadřuje kompromis mezi reálnými možnostmi města a požadavky,“ uvedla vedoucí finančního odboru Lenka Batrinová. „Vychází z předpokládaných příjmů a předpokládaných výdajů jednotlivých odborů městského úřadu, příspěvkových organizací a obchodních společností města,“ doplnila. V příjmové stránce tak město počítá s 350 miliony korun, ve výdajové s částkou o 33 milionu vyšší.

Při sestavování rozpočtu ekonomové města vycházeli ze současného nastavení daní. Poslanecký daňový balíček, který teprve čeká na projednání v Senátu, do něj ale může udělat další „zásek“ v rozsahu dalších nejméně 27 milionů korun. Proto opoziční hnutí Náš Jirkov zprvu navrhovalo, aby se hlasování o rozpočtu odložilo na poslední prosincové zasedání, kdy by měl být výsledek známý. K opatrnosti nabádala i Strana svobodných občanů.

Lucie Sekerová.
Lucie Sekerová z Chomutova: Je to relax a asi i diagnóza

„Měli bychom být preventivně spíš opatrnější. Nemáme pak páku na vedení města, aby rozpočet dodatečně podle situace upravilo,“ namítl zastupitel Petr Kaššák. Většinová vůle ale byla schválit rozpočet hned a k případným úpravám sáhnout na začátku roku.

Navzdory schodku a nejistotě ohledně daňového balíčku si Jirkov vyhradil na investice příštího roku vyšší částku, než s jakou se původně počítal pro letošek. Rozdíl dosahuje 3,6 milionu korun. Zčásti se město odvolává na doporučení ministerstva financí, aby se investice nesnižovaly, zčásti je obnos vyšší, protože se v letošním roce vše neproinvestovalo a některé akce se tak přesouvají.

Tou největší investicí roku 2021 bude pokračující obnova domu číslo 1561 na náměstí, kde sídlila pobočka Komerční banky. Město na ni chce vynaložit 45 milionů korun. Během letoška tam bylo proinvestováno necelých 10 milionů korun, původně se ale počítalo s 26 miliony. Jde o kompletní proměnu, díky níž bude objekt v centru reprezentativní. Nabídnout má byty, kavárnu a restauraci.

Po dlouhé koronapauze se hokejisté Kladna (v modrém) představili doma proti poslední Kadani a jasně vyhráli. Foto: Roman Mareš
Nejhorší utkání, co jsem v Kadani, bědoval Jeřábek po debaklu 2:9

Více než 13 milionů korun je vyhrazeno pro opravu komunikací a téměř 11 milionů na obnovu rybníků Hřebíkárna, V díře a Ovčího rybníku.

„Na investicích jsme nešetřili. Přibyly tři rybníky, protože jsme na ně dostali dotační peníze 5 milionů korun a práce se musí zahájit v příštím roce,“ vysvětlila starostka Jirkova Darina Kováčová (ANO). „Jinak jsme museli přistoupit k velkým škrtům,“ poznamenala k rozpočtu jako celku.

Z dalších dotovaných akcí je do rozpočtu zahrnuta například instalace vzduchotechniky a rekuperace tepla do kuchyně Základní školy Krušnohorská, kde má dotace přesáhnout pět milionů, či vybudování Centra služeb Jirkov s dotací 7,2 milionu korun. Město čeká na vyhodnocení dalších žádostí o dotaci.