Nejméně o padesát tisíc korun více zaplatí zájemci, kteří touží postavit si domek v nové jirkovské ulici Ke Koupališti. Dosud ji místní znali jako Na Skalce. Zastupitelé na svém posledním zasedání schválili nejen pravidla prodeje parcel, ale i vyšší cenu.

Žádná všehochuťDomky si majitelé budou muset vystavět podle jistých pravidel. Mohou mít přízemí a nad ním nanejvýš využitelné podkroví či ustupující patro. Stavba také může obsadit jen čtvrtinu plochy, zbytek zkrášlí zeleň a hranice určí ploty jen do výše půl druhého metru.

Původně město avizovalo, že pozemky budou za 1035 korun za metr čtvereční, nově se jedná o 1106 korun. „Na radě jsme říkali, že je tu něco navrženo, tak to necháme dojet do konce, protože cena už je mezi veřejností. V rámci koaličního klubu jsme ale téma znovu otevřeli,“ poznamenala místostarostka Dana Jurštaková (ODS).

Původně město počítalo s cenou, která vycházela ze znaleckého posudku. Jenže ta byla o něco nižší, než jaká je cena pozemků spolu s náklady na zasíťování. Nová cena je zohledňuje. „Myslím, že bychom se měli chovat jako řádní hospodáři a rozpustit v ceně všechny náklady. Z toho důvodu jsme cenu navýšili,“ zdůvodnila místostarostka.

Ceny i pro učitele

To se nelíbilo zastupiteli a donedávna také starostovi Jirkova Radku Štejnarovi (ČSSD). „Chtěl bych upozornit, že jsme pozemky chtěli občanům nabídnout za relativně slušnou cenu z důvodu toho, že se Jirkov vylidňuje. Případná nižší cena by sice město připravila o peníze, následně by je ale přinesla v rozpočtovém určení daní, když by lidé přibyli,“ namítl Štejnar. Poukazoval také na čtyři roky starý příslib občanům. „Deklarovali jsme, že budeme prodávat pozemky za ceny, aby si je mohli koupit například učitelé,“ připomněl.

Starostka Dana Kováčová (ANO) diskuzi uzavřela slovy, že navýšení o sedmdesát korun za metr čtvereční není pro lidi neúnosná částka.

Spolu s prohlasováním nové ceny zastupitelé schválili také pravidla prodeje. Zhruba třicet parcel o výměře 700 a 800 metrů čtverečních bude město prodávat obálkovou metodou. To znamená, že nejúspěšnější budou ti, kdo za konkrétní pozemek nabídnou nejvyšší částku. Každý zájemce může žádat až o dva pozemky, nakonec však získá vždy jen jeden, a to pokud bude jeho nabídka nejštědřejší ze všech.

Desítky Jirkovanů už svou žádost o parcelu odeslaly, město je ale nemůže brát na zřetel. Platí jen nabídky na konkrétní parcely, které zájemci doručí poté, co město záměr zveřejní na úřední desce. S největší pravděpodobností to bude na začátku příštího roku.

Pravidla pro prodej pozemků měli zastupitelé na stole už v září, protože ale byly na dohled volby, nechali rozhodnutí na novém vedení. Nová městská čtvrť vyroste v místě bývalých zahrádek poblíž koupaliště.