Na unikátním hřišti pro děti, které vzniká v zahradě Kludského vily v Jirkově, přibývají další herní prvky. Žádné kovové, plastové nebo dřevěné klouzačky či houpačky z továrny to ale nebudou. Vše vytvářejí dobrovolníci vlastníma rukama.

V pondělí 9. července proto přijelo do Jirkova čtrnáct dobrovolníků z Evropy i Asie na čtrnáctidenní mezinárodní workcamp. Právě oni se podílejí na části realizace tohoto zajímavého projektu, jehož cílem je pomocí herních prvků umožnit dětem kreativní volnou hru.

Během jejich pobytu vznikne v zahradě například hmatová stezka. To je vymezená trasa, kde budou položené různé kamínky, písky, šišky či klacíky a děti tudy budou moci chodit naboso. Dobrovolníci dále dotvoří pahorek s vodní pumpou, která je již vybudována. „Použijeme hlínu vykopanou z hmatové stezky a různě ji položíme kolem studny. Díky tomu budou moct shora téct různými cestičkami malé vodopádky," přibližuje Daniela Fryčová, účastnice workcampu a zároveň vedoucí skupiny dobrovolníků. Později kolem studny vznikne také tunel a blátíčková zóna, která nabídne dětem hrátky s vodou a pískem.

Již nyní je v Kludského zahradě vrbičkové týpí, které vytvořili jirkovští dobrovolníci již v dubnu.

Mladí dobrovolníci jsou ubytováni v budově městské knihovny, která je v průběhu kempu partnerem mezinárodní dobrovolné organizaci INEX-SDA . Knihovna je proto veřejnosti po celou dobu uzavřena. Zahrada je však v provozní dobu přístupná.

Dobrovolníci v Jirkově nebudou jen pracovat. „Pracujeme čtyři hodiny dopoledne a dvě odpoledne," vysvětluje Fryčová. Za odvedenou práci mají zajištěné ubytování a stravu. Účastníci si zaplatili jen dopravu do Jirkova a pak si hradí cestu na různé výlety, které ve volném čase podnikají. „Máme naplánován například výlet do Klášterce, na Červený Hrádek, Jezeří ale i za různými sportovními zážitky," přiblížila Fryčová.

Anketa: Proč jste se přihlásili na workcamp? Jste na něm poprvé? Jak se vám líbí Jirkov a Česká republika?

Mila Bujic, 22 let, Srbsko
Na workcampu jsem již potřetí. Baví mě to, chci poznávat nové lidi. V Jirkově jsem teprve dva, tři dny. I tak ale můžu říct, že je Jirkov krásné město. O České republice toho zatím moc nevím, ale líbí se mi tady.

Stanislav Litouka, 20 let, Bělorusko
Já jsem na workcampu potřetí. Chtěl jsem poznat život lidí tady a novou zem a také udělat něco pro děti. Byl jsem tedy už několikrát v Praze, ale jinde v České republice ne. Moc se mi líbí čeština, je totiž hodně podobná našemu jazyku.

Marina Esteban, 18 let, Španělsko
Já jsem na podobné akci poprvé. Chtěla jsem poznat nové lidi a kulturu. Jirkov je malé město, ale ještě jsem jej nestihla poznat. Nemohu tedy posoudit jaké je. Než jsem sem jela, trochu jsem se bála. Slyšela jsem, že tady žije hodně Romů, ale je to v pohodě.

Vincent Jacobzone, 24 let, Francie
Já jsem na workcampu podruhé. Poprvé jsem měl skvělou zkušenost, tak jsem si to chtěl zopakovat. Již dříve jsem byl v Česku, v Praze. Stihl jsem si prohlédnout už i několik míst v Jirkově. Oceňuji jazyk. Mluvím trochu polsky a polština je docela podobná.