Město uspělo v projektu a dostala miliony na popelnice na bioodpad. Vyhodit větvě, posekanou trávu a další biologické zbytky do speciálního kontejneru tak bude zase o něco snazší.

Nyní je v Jirkově osmnáct míst, kam Podnik služeb dává malé kubíkové kontejnery. Teď jich přibude dalších dvacet s dvaapůlkrát většími nádobami. „Dále se Podnik služeb obrátí na obyvatele rodinných domů nad Novými Ervěnicemi s nabídkou vlastní speciální popelnice na bioodpad,“ uvedl mluvčí města Luboš Mizun.

Tyto kontejnery provětrávají a bioodpad tolik nehnije a méně smrdí. Stodvacetilitrové popelnice budou vyváženy od března do listopadu jednou za čtrnáct dní. Těchto popelnic nakoupil Jirkov dvě stě.

Přírodní odpad se sváží především od rodinných domků, které mají zahrady a tím pádem ho vyprodukují hodně.

Kromě ekologického přínosu si od novinky slibuje město i úspory. „Sníží se objem odpadu, který vozíme na skládky, takže něco ušetříme,“ slibuje si dnes už bývalý místostarosta Jirkova Jaroslav Cingel.

Zpracování bioodpadu je pětkrát levnější než zpracování stejného množství běžného komunálního smetí, kde nyní zmíněné větve či tráva končí.