Stavební firma se snaží co nejvíc venkovních prací stihnout před příchodem zimy. Nyní dělníci dokončují fasádu, připojují k budově inženýrské sítě, budují podklady pro dětská hřiště v zahradě a upravují plochu pro jarní výsadbu zeleně. Patrový dům už má nová okna i střechu a opravený krov.
Důležitá aktuální informace pro řidiče – Vinařická ulice je nyní, kvůli opravám v této části, uzavřená.


Jakmile udeří mrazy, začne se pracovat uvnitř. Teď se tam dělají nové příčky a hrubé omítky. Plot a cesty uvnitř areálu přijdou na řadu až na jaře.
Zatím bylo prostavěno dvanáct milionů korun z celkových pětatřiceti. Největší výdaje ale město ještě čekají – právě na vnitřní úpravu budovy včetně nábytku a také dokončení dětských hřišť a stavba altánku.


Město plánuje, že vilu v její nové podobě otevře 9. května v rámci každoroční kulturní akce Kludského ulice.


A jak bude milionově rekonstruovaná budova coby knihovna sloužit? V suterénu domu budou sklady knih, zázemí personálu a keramické dílny. V prvním a druhém patře bude klasická knihovna – sem si budou Jirkováci chodit půjčovat knihy. Město má v plánu využít i půdu, kde by měla vzniknout přednášková místnost a internetová čítárna. Součástí úprav je také vybudování bezbariérového výtahu.


Projekt pamatuje také na zahradu. Venku bude altán ve tvaru manéže, který může sloužit oddychovému čtení nebo i hudebním produkcím či divadlu. Vyrostou tu dětská hřiště s prvky, které by měly připomínat cirkusová zvířata. Malý domeček uprostřed zahrady se předělá na byt správce, který bude hřiště hlídat.


Rekonstrukce Kludského vily vyjde města na 35 milionů korun. Většinu z toho (přes 31 milionů) ale pokryje dotace z Regionálního operačního programu regionu soudržnosti Severozápad (Evropský fond pro regionální rozvoj).