Od začátku září už se nedá na stránkách Jirkova diskutovat, na obrazovce se objevuje upozornění a také vysvětlení. „Pozastavení potrvá do komunálních voleb, které proběhnou v polovině října. Toto opatření bylo přijato proto, aby se zamezilo zneužívání internetových stránek města k předvolební kampani,“ vysvětluje tu vedení Jirkova. Staré příspěvky jsou normálně přístupné, nové už se ale zakládat nedají.


Kritici: Je to pošlapání demokracie


A to se nelíbí opozici. „Současné vedení města dostalo strach. Beru to jako pošlapání demokracie,“ nebere si servítky Josef Šebek, jeden z častých kritiků radnice na zmíněném fóru i na veřejných zasedání zastupitelstva.

Další šli ještě dál – Pavel Duchan, další z hlasitých kritiků jirkovské politické reprezentace, sepsal petici proti pozastavení fóra a také výzvu za jeho obnovení. „Z čeho má vedení města strach? Proč ho rada nepozastavila před parlamentními volbami? Bojí se ČSSD, KSČM, Zelení a Jirkov 21. století, že diskutující na fóru zhodnotí jejich práci za uplynulé volební období?“ jsou některé z otázek, které se ve výzvě objevily.

Nutno dodat, že Duchan také kandiduje v komunálních volbách v Jirkově. Je na druhém místě kandidátky strany ČESKÁ NEZÁVISLÁ, jejíž lídrem je Michal Batrin, současný zastupitel. Právě Batrin chce také na příštím zasedání předložit petici a vyvolat hlasování o obnovení diskuzního fóra.


Radnice: Nechceme politickou agitaci


Vedení města si stojí za svým – nechce, aby se diskuze na webu města změnila v politickou agitaci. „Nechceme, aby tuto službu města občanům kdokoli zneužíval pro své politické ambice, proto jsme se rozhodli ji dočasně pozastavit,“ vysvětluje starosta Radek Štejnar.
Pravda je, že především ve volné diskuzi na fóru není o kritiku nouze. Výběrová řízení, politická rozhodnutí, výroky vedení města – vše je tu pod drobnohledem. Na druhou stranu pravidelně tu diskutuje jen hrstka stále stejných lidí.

Má tedy vedení města mít z čeho strach? Podle starosty o tom nemůže být řeč. „Že se do nás lidé strefují, se musíme smířit. Nakonec snášíme to 46 měsíců z osmačtyřiceti,“ říká s narážkou na čtyřleté volební období.


Porušení svobod? Nesmysl!


Petičníci se na svých arších dovolávají svobody vyjadřovat se, jak ji zaručuje Listina základních práv a svobod. Podle právníků je ale takový argument nesmyslný. „Listina základních práv a svobod stojí mimo. Pokud jde o zákonnost či nezákonnost, nejprve by se zkoumalo porušení zákonů ČR konkrétně Zákona o svobodném přístupu k informacím. A diskusní fórum jistě nebude povinností města…,“ uvádí advokát Jiří Petrů.

Což opravdu povinnost není. Třeba sousední padesátitisícový Chomutova ho také nemá.

Diskuze na webu? Žádná samozřejmost

Jirkov je vedle Kadaně jediné město v okrese, které na svých internetových stránkách nějakou diskuzi má. I před minulými volbami ji vedení města zastavilo, ovšem jen deset dní před termínem voleb. Současné vedení Jirkova pak diskuzní fórum znovu spustila, na konci loňského roku ho ovšem omezilo. Už tehdy to vyvolalo u diskutujících vlnu nevole, přestože volná diskuze, tedy ta nejsvobodnější, zůstala zachována. Na diskuzním fóru Jirkova vystupuje aktivně a jen pár lidí. Otázka je, kolik lidí ho čte, přestože se třeba aktivně nezapojí.

PRO: Diskuzní fórum má sloužit především pro komunikací občanů s radnicí. Čas od času se tam objevily příspěvky, které měly charakter politické agitace a lze předpokládat, že s blížícím se termínem komunálních voleb by se těchto příspěvků objevovalo víc. Nechceme, aby tuto službu města občanům kdokoli zneužíval pro své politické ambice, proto jsme se rozhodli ji dočasně pozastavit.

Politik je víc vidět a lidé se do něj víc strefují, s tím se musíme smířit. Ale myslím, že když to máme na městských internetových stránkách snášet 46 měsíců z osmačtyřiceti, tak naši kritici mohou několikatýdenní pauzu vydržet.

Ostatně stejné opatření bylo přijato i před volbami v roce 2006. Tehdy ovšem bylo rozhodnuto nikoli o pozastavení, ale o ukončení diskusního fóra s tím, že další vývoj bude na novém vedení města. My je samozřejmě opět spustili a pokud to volební výsledky umožní, bude tomu tak i po těchto volbách. Radek Štejnar, starosta Jirkova

PROTI: Dne 30.8.2010 zasedla rada města Jirkova a rozhodla, že od 1.9.bude až do komunálních voleb pozastaveno diskuzní fórum na internetových stránkách města, aby nedošlo k jejich zneužití v nadcházející předvolební kampani.

Bohužel, pravda je asi jinde .Současné vedení města dostalo strach. Diskutující město nejen chválili, ale i kritizovali. Prapodivný prodej pozemků, zbytečné financování pochybných projektů, těžko průhledné zadávání zakázek, nedodělané komunikace, investice do akcí, které nejsou v očích občanů prioritou, přemrštěné ceny, které město proplácí za zhotovené akce atd. A tak bylo diskuzní fórum na konci loňského roku upraveno poprvé. Nebylo možno zasílat přímé dotazy.

S blížícími se volbami začli lidé bilancovat. plnění předvolebních slibů z probíhajícího období. Pouhé záplatování komunikací, nedodělané cyklistické stezky. Nedošlo ani ke zvýšení bezpečnosti obyvatel, nebyla postavena slibovaná sportovní hala apod.

Minulé vedení zrušilo diskuzi 10 dní před volbami.To současné pro jistotu měsíc a půl. Proč tak neučinilo, když pan starosta neúspěšně kandidoval do PS? Ať je to jak je to, beru tento krok jako pošlapání demokracie.Jak se k tomu postaví zastupitelé opozice na příštím zasedání je otázkou.
Josef Šebek, Jirkov