Sumu padesáti tisíc schválili jirkovští radní na úterním mimořádném zasedání. „Rádi bychom dali i víc, ale rada města nemůže odsouhlasit více než dvacet tisíc,“ uvedl starosta Jirkova Radek Štejnar. Třicet tisíc šlo pak z jeho „starostovské­ho“ fondu.

Víc peněz by museli posvětit zastupitelé a k tomu by bylo třeba svolat mimořádné zasedání. „To by bylo na dlouhé lokte, stejně jako uspořádání veřejné sbírky, které jsme také zvažovali,“ říká Štejnar. “Museli bychom žádat krajský úřad a ten má na rozhodnutí třicet dní. S radními jsme se shodli, že v současné době je důležitá především rychlost pomoci – třeba poslat menší částku, ale co nejdřív.“

Peníze město pošle na konto obce Hodslavice na Novojičínsku, kam už v minulém týdnu z Jirkova odešlo na půl tuny úklidových prostředků. Ty nakoupili přímo Jirkováci a odevzdávali je organizátorům sbírky před Tescem.

Proč Hodslavice? Vybrané byly náhodně. Organizátoři sbírky obtelefonovávali obce podle seznamu postižených lokalit na stránkách jedno humanitární organizace. Zkoušeli se dovolat asi do osmi obcí a v Hodslavicích byli první, kde zvedli telefon.

Sbírka se narodila na diskuzním fóru. Málo se to ví, ale na začátku sbírky byla aktivita obyčejných Jirkováků z diskuzního fóra. Tam padla první zmínka, první nápad. Teprve pak se jí chopilo město a KVIZ a dotáhli ji. Lidé z fóra pak pomáhali při sbírce i jako dobrovolníci.

Pokud by se občané Jirkova, případně i odjinud, chtěli k iniciativě radních připojit, mohou posílat finanční příspěvky přímo na konto obce Hodslavice: číslo účtu: 1765703319/0800, do zprávy pro příjemce uveďte Dar obci – povodeň.