Odchyt přemnožených holubů bude probíhat dva měsíce. „Klece jsou umístěné na střeše obchodního centra C-Mix na náměstí Dr. E. Beneše, na bývalém ervěnickém kulturním domě, na objektu polikliniky a na budově ZŠ Krušnohorská," informoval mluvčí radnice Vladimír Vacula.

Do klecí láká opeřence nabídka zrní a dostatku vody. Mluvčí Vacula a vysvětlil, že odchytem se město snaží zamezit přenosu a šíření nebezpečných nemocí. Těmi mohou být ornitóza, ptačí tuberkulóza, klíšťová encefalitida či různé plísně.

Holubi jsou také přenašeči roztočů a jiných parazitů a v neposlední řadě způsobují nemalé škody na budovách a domech. „Přemnožení holubů je problém, k jehož odstranění může přispět každý občan tím, že je nebude krmit. Narušuje se tím efektivita odchytu," dodal mluvčí.

Město Jirkov v aktuální tiskové zprávě zveřejnilo, že odchycení opeřenci následně poslouží jako přirozená potrava především handicapovaným dravcům v záchranných stanicích. Jejich provozovatelé se však obratem ohradili, že nic takového se neděje a ani dít nemůže. Ať už kvůli etické otázce, nebo právě kvůli možným chorobám a parazitům, které volně žijící holubi mohou přenášet.