Chomutovské soukromé gymnázium bude od příštího školního roku patřit Jirkovu. Studenti tam tedy budou studovat zdarma. Školu mají využívat především studenti z Jirkova, ale i z okolních obcí a měst.

Chomutovské soukromé gymnázium se do budovy města v Mostecké ulici přestěhovalo již letos v létě. Od září 2012 se změní název školy na Městské gymnázium a Základní škola Jirkov. Gymnázium se totiž spojí se základní školou v Krušnohorské ulici. Obě školy povede jeden ředitel Martin Reihs.

„Spolupráce s gymnáziem je dobře nastartovaná a jsem rád, že se o něj bude moci město postarat. Budeme se snažit udržet výuku na kvalitní úrovni a nabídnout něco jiného než je například v Chomutově. Uchazeče přivítáme s otevřenou náručí, Jirkov je město, které potřebuje více studentů," uvedl starosta Jirkova Radek Štejnar. I proto bude studium bezplatné a přijati bez přijímacích zkoušek budou studenti s průměrem známek do 1,75.

Sportovní třídy i individuální plány

Jirkovské gymnázium se chce ve větší míře věnovat sportovcům. Škole sice bude chybět status sportovní školy, ale počítá s možností udělování individuálních studijních plánů. Na základní škole v Krušnohorské ulici již fungují sportovní třídy se zaměřením na volejbal a fotbal. „Právě na gymnáziu by mohli žáci pokračovat ve studiu i svém sportu. Škola počítá také se spoluprací s chomutovskou hokejovou akademií," přiblížil budoucí ředitel školy Reihs.

Kolik bude provoz školy stát, zatím není úplně jasné. „Podle velmi předběžných odhadů by provoz gymnázia mohl vyjít ročně na 1,2 milionu korun. Což je částka na optimální fungování podle představ starosty moderní výuka, různé studijní pobyty a podobně," informovala mluvčí města Eva Dušková.

Ve dvacetitisícovém Jirkově kromě soukromého gymnázia působí také pobočka Obchodní akademie, Střední odborné školy gastronomie a Středního odborného učiliště Chomutov. V sousedním statutárním městě s 49.540 obyvateli je klasické, krajem zřizované, gymnázium a další tři odborné střední školy.

Podobně jako Jirkov přebrala před několika lety gymnázium i Česká Kamenice na Děčínsku. Od Ústeckého kraje město získalo gymnázium, kterému hrozilo zrušení. Letos ale kvůli úsporám peněz muselo město přistoupit k jeho sloučení s tamní základní školou do jedné příspěvkové organizace.