O tom, že se volby musí opakovat, rozhodl soud. Pravomocně, bez možnosti odvolání. Z tohoto pohledu nezáleží na tom, že klíčový svědek svou výpověď úplně otočil. Část Jirkováků půjde volit znovu. Zřejmě v lednu nebo v únoru.

A lidé mohou leccos změnit. Tři okrsky ze třinácti – to na první pohled nevypadá jako něco podstatného. Jenže nenechte se mýlit, dohromady tu lidé odevzdali přes tisíc hlasů, skoro čtvrtinu všech v Jirkově!

Nedá se předpokládat, že by lidé nějak výrazně změnili své preference a zamíchali pořadím stran úplně. Ale hrozí, že lidé znechucení celou fraškou se na opakované volby vykašlou. Kdo by potom tratil a kdo vydělal?

Vítězná ČSSD může ztratit i vydělat. Strana starosty Štejnara tu stejně jako v celém Jirkově získala nejvíc hlasů, takže ztráta voličů by je bolela nejvíc. Na druhou stranu její zisky v těchto okrscích byly spíš podprůměrné (což odpovídá tomu, že tu pro ČSSD opravdu nikdo hlasy nekupoval), takže to nebude kdovíjaká pohroma.

ODS je na tom podobně – ztratit může, ale zřejmě ne nijak výrazně.

Vydělat mohou jednoznačně komunisté, její voliči jsou disciplinovaní a přijdou určitě volit znovu. Opak se dá říct o Jirkovácích, kteří dávali hlas menším stranám, například Věcem veřejným či České nezávislé. Ti zřejmě víkendový výlet na Klínovec kvůli dalším volbám nezruší. Zvlášť, když vědí, že jejich strany velký úspěch ve volbách nezaznamenaly.

Na koalici, která si domluvila spolupráci na vedení města další čtyři roky, to ale jen těžko něco změní. ČSSD, ODS a Jirkov 21. století mají dohromady pohodlných šestnáct hlasů proti devíti opozičním. A že by jich v nových volbách ztratily tolik, aby nedaly dohromady většinu, to je skoro sci–fi.