Cirkusová maringotka, v níž dožívala jirkovská legenda, slavný cirkusový principál Karel Kludský, by se mohla vrátit zpět do Jirkova. Městu ji nabízí k odkupu soukromý vlastník. Vedení města zváží, jestli půjde do investice, která zahrnuje nejen koupi, ale také nutnou renovaci.

„Město si musí nejprve nechat zpracovat znalecký posudek, hotový by mohl být během září,“ předeslala starostka Darina Kováčová (ANO). „Potom otevřeme diskuzi mezi zastupiteli. Jde o investici, takže záleží, jak ji přijmou,“ dodala.

Současný majitel koupil bílou direktorskou maringotku v roce 1980 od cirkusového rodu Berousků. Od té doby stojí na jeho zahradě na konci Prahy. Po nápisu „Kludsky“ už není ani památky a střechu provizorně kryje vlnitý laminát, aby do ní nezatékalo. Uvnitř je ale pět místností s původním vestavěným novobarokním nábytkem, součástí je výsuvná terasa. O vůz se před více než deseti lety ucházelo pražské Národní muzeum, majitel ho ale neprodal. Teď ho nabízí městu.

Radnice uvažuje, že by se maringotka stala unikátní turistickou atrakcí. „Salonní vůz by mohl stát například u Kludského vily a sloužit k návštěvnickým prohlídkám,“ tlumočil postoj radních mluvčí Vladimír Vacula.

Starostka i občané zájem jeví

Starostka by si navrácení maringotky do Jirkova přála. „Studovala jsem historii, takže mám k těmto věcem blízko,“ zmínila. „Pan Kludský v této maringotce v Jirkově dožíval, takže má pro historii města a patriotismus velkou důležitost,“ je přesvědčená.

Podle prvních ohlasů na facebookových stránkách města se šance na navrácení kusu ztracené historie zamlouvá i místním.

„Pan Kludský by si určitě zasloužil, aby město maringotku koupilo a nechalo zrestaurovat. Je to krásná památka,“ napsala Veronika Vorlová. Také další příspěvky se nesou v podobném duchu.

Karel Kludský (1891 – 1967) vybudoval z kdysi kočovné menažerie ansámbl, ve kterém v letech největšího rozkvětu vystupovalo až sedm set zvířat. Do šapitó se vešlo deset tisíc diváků. Jeho cirkus patřil vůbec k největším v Evropě. Zimoviště a cvičiště zvířat měl v Jirkově, kde koupil otec Kludský v roce 1920 vilu s pozemky. Tradicí se staly maškarní průvody. O Popeleční středě městem projížděli cirkusáci na koních, velbloudech a slonech. Těžkou ránou byl pro cirkus příchod hospodářské krize ve 30. letech. V únoru 1934 byl rozpuštěn a Kludský pobýval v prázdném jirkovském zimovišti. Později mu komunisté honosnou vilu zabrali. V přidělené domě ale odmítl spát, dožil v maringotce, která stála ve Vinařicích. Na poslední cestě ho provázely stovky lidí. Pochovaný byl na jirkovském hřbitově. Slávu někdejšího Cirkusu Kludský zachytil Eduard Bass v románu Cirkus Humberto.