V Jirkově se žádné drama na ustavujícím zasedání čekat nedalo a také nepřišlo. Zastupitelstvo proběhlo v pomalém, klidném tempu a trvalo jen něco přes hodinu. A výsledek byl přesně takový, jak ho naznačovala koaliční jednání už v listopadu.

Staronovým starostou byl zvolen Radek Štejnar z vítězné ČSSD, žádného protikandidáta neměl. To na funkci místostarosty byli uchazeči dva. Opozice navrhla Jaroslava Cingela, který byl místostarostou poslední čtyři roky. Podle předpokladů ale většinu hlasů získal kandidát koalice – Stanislav Moutelík z ODS. Ten už také kdysi krátce místostarostoval, když v roce 2005 nastoupil na několik měsíců za tehdy zesnulého Jiřího Leitnera.

Také volba radních byla hladká. Kromě Štejnara a Moutelíka budou v radě zasedat Michal Šáda, Libor Duchoň, Jiří Tláskal (všichni ČSSD), Libor Zamazal (ODS) a Pavel Klier (Jirkov 21. století). Rada je tak skoro celá nová, jen starosta a Pavel Klier byli ve vedení města i v minulém volebním období.

ČSSD tak radu města ovládne – bude mít čtyři ze sedmi hlasů. A to je poměrně velká politická síla. Nejvyšším rozhodovacím orgánem je sice zastupitelstvo, ale rada daleko častěji rozhoduje o chodu města. Jak už dříve upozornil starosta, vítězství a podíl na moci je vyvážený odpovědností. „Každý náš krok bude posuzován o to přísněji,“ prohlásil.

O odpovědnosti mluvil i včera ve svém krátkém projevu po zvolení starostou. Zároveň vyzval všechny zastupitele, aby na rozvoji Jirkova spolupracovali.

Zastupitelé zvolili také předsedy výborů – kontrolnímu bude podle demokratických tradic šéfovat člověk z opozice, a sice Jan Bošina (KSČM).

Zastupitelé se sešli nezvykle v sále nového kulturního domu. Přišlo se podívat i několik občanů, mezi nimi například i dlouholetý porevoluční starosta Filip Škapa. Normální zasedání už ale budou probíhat v klasickém zasedacím sále v budově radnice.

A znovu se uvidí celkem brzy, už v polovině února. Radní dokonce ještě tento pátek, opět ve výjimečný den, protože jinak jsou zasedací dny pondělí. Jirkovští ale musejí dohnat manko, které v chodu Jirkova způsobilo právě opakování voleb. Schválit musí hlavně rozpočet.