Skoro byste ho ani nenašli, je schované mezi domy. Přesto má pískoviště v Kludského ulici v Jirkově jednu zvláštnost – je oficiálně jediné veřejné v Jirkově.

V roce 2003 se radnice rozhodla všechna veřejná pískoviště zrušit. Nenašel se nikdo, kdo by je spravoval a město samo nemělo peníze na to, aby udrželo v takovém stavu, jak to vyžadovaly předpisy.


Správce se našel


Jedinou výjimkou je právě Kludského ulice. Tam si kdysi místní obyvatelé postavili pískoviště a hřiště. A nyní se přihlásil jeden z nich že je ohlídá před vandaly.

„Ten podle dohody uzavřené s městem zajistí otevření a uzamčení hřiště v provozní době, běžný úklid, hlášení závad, porušování provozního řádu a vandalství,“ popsal mluvčí Jirkova Luboš Mizun.

Dotyčný bydlí nedaleko a neměl by pro něj být problém na místo dohlédnout. Pískoviště navíc není mezi paneláky, kde je hlídání před vandaly mnohem těžší.

Ovšem Jirkov od dětského hřiště ruce pryč nedává. O větší údržbu se bude starat Podnik služeb. Navíc do hřiště město investuje sto tisíc korun. „Město letos areál oplotí, odstraní staré herní prvky, vymění písek, na betonové hrany umístí sedáky, zakoupí plachtu na jeho přikrytí a pořídí část nových herních prvků,“ vypočetl Mizun. Další vybavení dokoupí v příštím roce.


Pro vandaly není


Nový plot a jeho zamykání by mělo zabránit výrostkům, aby pískoviště poničili. Podle radnice slouží totiž nejenom místním dětem, ale chodí tam i mateřské školky.