Nepotřebné vybavení je již ze starého kulturního domu v Jirkově vystěhováno. Nyní je na řadě strop, který se musí zvednout o šest metrů výše, než byl doposud, aby se pod něj schoval kilometr různých lezeckých tras. S tím by se mohlo začít již přespříští týden, kdy začne platit stavební povolení.V únoru už by mohli moderní sportovní stánek testovat první lezci.

Centrum bude patřit městu

S nápadem sice přišla firma KZ PROJEKT, lezecké centrum ale bude patřit městu. Unikátní lezecké centrum by se totiž podle starosty mohlo stát novou dominantou Jirkova. Právě proto jeho vybudování finančně podpoří z větší části město. To zaplatí čtyři miliony za stavební úpravy a za dodávku lezecké a boulderingové stěny. Firma KZ PROJEKT, která bude později centrum provozovat, investuje 1,3 milionu korun do přestavby zázemí a především zaplatila projektovou dokumentaci. Provozovatel pak bude po dobu deseti let platit jen polovinu nájemného, které je stanoveno na dvacet tisíc, čímž se mu vrátí peníze investované do stavby.

Lezecké centrum bude určeno pro všechny věkové kategorie. Najednou by se do něj mělo vejít pět desítek lezců. Připraveny totiž budou stěny různé obtížnosti, určené pro začátečníky i profesionální lezce. Jednotlivé cesty se budou moci navíc průběžně obměňovat.

Chybět samozřejmě nebude ani posezení, dětský koutek a možnost hlídání dětí. Pro začátečníky bude připravena půjčovna veškerého vybavení. Ty, které tento sport osloví, pak určitě potěší specializovaná prodejna.

ROZHOVOR S BUDOUCÍM PROVOZOVATELEM LEZECKÉHO CENTRA V JIROVĚ JAROSLAVEM ZÁSTĚROU

„Prvního února bychom chtěli otevřít"

Během pár měsíců by se kulturní dům v Ervěnicích měl proměnit v nový sportovní stánek. Kdy by mohla nová lezecká stěna přivítat první nadšence?
Pokud se nic mimořádného nestane, rádi bychom otevřeli 1. února. Záležet ale bude na počasí, pokud napadne sníh, mohlo by se to protáhnout. Teprve 17. listopadu totiž nabude právní moci stavební povolení. Poté musíme zvednout strop. Hrubé stavební práce by měly být hotové do konce roku. V lednu by se pak připravily stěny a upravily by se vnitřní prostory.

Jak vás vůbec napadlo vybudovat v Jirkove lezecké centrum?
Oba dva se ženou lezeme a mrzelo nás, že nikde v širokém okolí nic podobného není. Tak jsem se rozhodl a šel jsem se svým nápadem za jirkovským starostou. Ten mi bez jediného zaváhání doporučil kulturák, který dosud zel prázdnotou a město pro něj dlouho hledalo nové uplatnění.

Přeci jenom je lezení poměrně úzkoprofilový sport. Nebojíte se, že budete mít málo návštěvníků? Co přes léto, když nadšenci vyrazí na skály do přírody?
Jsem stoprocentně přesvědčen o tom, že zájemců bude dost. Mnoho lidí odsud dojíždí zbytečně daleko, lezecké centrum má tedy potenciál. Navíc překližkové lezení je nový sport, který si nachází stále více příznivců. V létě možná bude o trochu menší zájem, ale nebojím se toho.

Kolik by měla návštěva centra stát a jak by to mělo být s otevírací dobou?
Počítáme s tím, že jednotlivec zaplatí okolo stokoruny za vstup bez časového omezení. Jiné ceny ale budou dopoledne a odpoledne. Připravujeme také různé bonusy. Otevírací doba by měla být od deseti do dvaadvaceti hodin, sedm dní v týdnu.

Může do centra přijít i úplný začátečník, který si ještě nikdy nesáhl na skálu či stěnu?
Ano určitě. V centru bude k dispozici instruktor, který ukáže a vysvětlí potřebné základy. Potřebné ale bude objednání.

V Chomutově funguje horolezecký klub. Neuvažujete o založení dalšího v Jirkově?
Na to myslím nebudeme mít myšlenky. Chomutovský kloub tady funguje, ta s ním budeme spolupracovat.