Po pouhém roce se vymění šéfové jirkovské kultury. Nově ji bude mít v rukách Marek Lukáš, který zvítězil ve výběrovém řízení na ředitele Kulturního vzdělávacího a informačního zařízení. Příspěvkovou organizaci bude řídit od začátku října. Zatím pracuje ve vedení Útvaru stravovacích služeb Kolejí a Menz Univerzity Karlovy v Praze, kde je už osmým rokem.

Do výběrového řízení se původně přihlásilo osm adeptů, k ústnímu pohovoru postoupilo sedm. „Komise se s kandidáty sešla minulé pondělí, následně jednohlasně doporučila Marka Lukáše. Toto pondělí ho rada jmenovala,“ uvedla starostka Jirkova Darina Kováčová. „Zaujal nás hlavně svými rozsáhlými zkušenostmi z gastronomie, což je záležitost, která nás v současnosti trápí asi nejvíc,“ uvedla starostka v souvislosti s restaurací na zámku Červený Hrádek, na kterou je navázaný i zámecký hotel.

Přímo v kulturní sféře Marek Lukáš dosud nepůsobil. „Má ale zkušenosti s organizováním velkých společenských akcí a dokáže řešit problémy pod tlakem,“ poukázala na manažerské schopnosti místostarostka Dana Jurštaková.

Marek Lukáš (48) pochází z Chomutova. „Žil jsem i v Jirkově, takže mám k tomuto městu vztah. Chtěl bych KVIZ nějakým způsobem posunout dál, současně ale zachovat tradiční akce, které si lidé oblíbili,“ uvedl pro Chomutovský deník. Podle svých slov v minulosti zajišťoval velké cateringové akce pro společnosti Mostecká uhelná a Unipetrol.

O kandidátech rozhodovala komise složená ze zastupitelů koaličních i opozičních stan a hnutí, dále tajemnice úřadu a vedoucí finančního odboru, což je jiná sestava, než jaká byla u předchozího výběrového řízení na šéfa kultury. „Chtěli jsme, aby kandidáty všichni viděli a podíleli se na rozhodování,“ řekla starostka.

Nový ředitel má nastoupit 1. října, do té doby je pověřený vedením KVIZu zástupce ředitele a vedoucí provozu Jaroslav Šulc.

Dosavadní ředitelka Michaela Brožová organizaci vedla zhruba rok. Na svou funkci rezignovala s odůvodněním, že vnímá nespokojenost vedení města se svou prací. Ředitelce se za loňský rok nepodařilo udržet vyrovnaný rozpočet, překročila ho o stovky tisíc korun. Od února, kdy odešla hlavní účetní, navíc organizace v podstatě neúčtovala, což je podle ředitelů srovnatelně velkých příspěvkovek nepředstavitelná situace. Účetnictví má zpětně narovnat externí firma.

Ačkoli měla Brožová na svou žádost odejít na konci srpna, nakonec ji jirkovští radní odvolali, a to ke konci června. „Důvodem byla ztráta důvěry na obou stranách,“ osvětlila starostka.

Vedení města plánuje, že v organizaci rozběhne audit, který má zahrnout tři poslední roky. „Chceme zpětnou prověrku, abychom případně mohli přenastavit věci, které se dělaly špatně, a aby vše probíhalo v souladu se zákonem,“ nastínila místostarostka Jurštaková. „Audit se nebude týkat letošního roku, protože není uzavřený, následně bych ale chtěla prověřit i tento rok,“ dodala.

KVIZ zastřešuje kulturní dění na zámku Červený Hrádek, kde je i jeho sídlo, dále řídí divadlo, městské historické sklepy, městskou věž a infocentrum s hasičským muzeem.