Bronzová písmena z nápisu na pomníku padlým Rudoarmějcům a na jednom z náhrobků v areálu jirkovského hřbitova zmizela. V noci na 8. ledna je vyloupal dosud neznámý pachatel či pachatelé. Pomník stojí v zadní části hřbitova, obklopen stromy.U dalších zhruba čtyřiceti náhrobků poberta navíc vypáčil ozdobné schránky a odnesl několik antikorových váziček.

Pachateli hrozí dvouletý trest

Policie případ vyšetřuje jako trestné činy výtržnictví, krádež a poškození cizí věci, za což pachateli hrozí až dvouletý trest. „Krádež nám nahlásili ve středu ráno. Předběžný odhad škod činí 56 tisíc korun," uvedla chomutovská policejní mluvčí Marie Pivková.

Na hřbitově je umístěna kamera, v době krádeže ale nefungovala. Spekuluje se o tom, že zloděj či zloději mohli vypnout jistič, čímž kameru vyřadili z provozu. „Tuto informaci nemám, nemohu ji potvrdit," reagovala mluvčí.

Nová kamera

V každém případě se ale správce hřbitova, městská sociální firma Onza, dohodl s vedením města na instalaci nové kamery s nočním viděním a napojením na městský monitorovací systém. Bude vybavena záložním zdrojem, její činnost tedy neohrozí ani případné přerušení dodávky elektrické energie.

Mluvčí jirkovské radnice Eva Dušková zároveň potvrdila, že bezpečností opatření na hřbitově i v jeho okolí budou přísnější. „Kromě kamery napojené na operační středisko městské policie dohlídnou na hřbitovní areál častěji také hlídky strážníků," doplnila.