Parkoviště u bývalého malého Tesca je zřejmě jediné místo, které může odlehčit obtížnému parkování na sídlišti U Sauny. Majitel a město si konečně sedli k jednomu stolu a domluvili se – radnice větší část parkoviště koupí. Ve středu by to měli schválit zastupitelé.

S nabídkou přišla otvická firma World Invest, která bývalé Tesco i parkovištěm koupila a bude tu provozovat velkooobchod. Pro své zákazníky ale potřebuje jen asi dvacet parkovacích míst a zbytek plochy proto společnost nabídla městu.

Jde o 1600 až 1800 metrů čtverečních parkoviště. Firma chce 1500 korun za metr čtvereční, což je dohromady zhruba 2,5 milionu korun. „Cena je přijatelná, kupujeme v podstatě hotové parkoviště. Kdybysme ho měli stavět, levněji by nás to určitě nepřišlo,“ okomentoval to starosta Jirkova Radek Štejnar. Kromě toho si je také dobře vědom, že v této lokalitě už moc jiných možností na nová parkovací místa není.

Přestože poslední slovo budou mít zastupitelé, nedá se předpokládat, že by koupi chtěl někdo bránit. Situace s parkováním na sídlišti je zoufalá a nejvíc se to projevilo tehdy, kdy majitel právě zmíněné parkoviště zavřel, aby ho opravil. „Nebylo tady snad místo, kde by nestálo auto. Na trávě, na obrubníku, všude,“ popisuje Jirkovák Martin Trnek nedávnou situaci.

Ale i pokud zastupitelé transakci schválí, dojde na ni až během příštího roku.

Na koupeném parkovišti by mělo město získat 55 míst. Bude je pak nabízet podle stejných podmínek jako jiná parkovací místa. Část jich zůstane bezplatná, část si jich budou moci lidé předplatit a postavit na ně zábranu. „Ještě zkoumáme, jestli někde okolo není náš pozemek, jestli bysme nemohli parkoviště trochu rozšířit,“ dodal k tomu starosta.

Zatímco dřív bylo parkoviště volně otevřené a každý den plné, majitel se ho rozhodl po čase zavřít a pronajmul místa jednotlivým zájemcům. Teď tam stojí aut jen pár.

Podle jednatele World Investu Václava Kordulíka se nevyplatilo nechat parkoviště volně otevřené. „Uklízeli jsme tam, na několika místech je dokonce vylitý olej – místní technické služby už za mnou kvůli tomu byly,“ popisuje podnikatel. „Chtěl jsem tamním lidem pomoci a nechal parkoviště volné, ale nehodlám riskovat pokutu za nějakou ekologickou zátěž,“ dodal.

Právě on v nedávném rozhovoru pro Chomutovský deník naznačil, že je ochotný s městem jednat o prodeji parkoviště. O pár týdnů později přišel sám s konkrétní nabídkou.