Zatím přitahuje hlavně ty, kteří míří za úřady a poštou, pro trávení volného času si ho ale vybere málokdo. Jirkovské náměstí Edvarda Beneše zrovna nepraská ve švech, už brzy by to ale mohlo být jinak. Město se rozhodlo střed města oživit a plánuje přestavbu domu, která náměstí dominuje. Vzniknou tam byty i místa pro kulturní vyžití. Úpravy si vyžádají odhadem 40 milionů.

Podle studie, kterou si město nechalo vypracovat, se vzhled i rozměry budovy úplně změní. Namísto masy nepropustného betonu, zkosené střechy a keramického obložení, které ještě pamatuje minulý režim, vznikne nízkoenergetická budova napěchovaná moderními technologiemi, s vysokými štíty, velkoryse pojatými skleněnými okny, která budově zajistí dostatek slunečního svitu.

Děti z jirkovských školek zdobily vánoční stromečky
Děti v Jirkově ozdobily vánoční stromky. Ty potěší na náměstí E. Beneše

Není nutné mít ale obavy, že by uprostřed centra města vyrostla stavba, která by se zatím spíše hodila do sci-fi filmů. „Inspiraci si brali tvůrci z tradiční architektury, stavba tedy nejvíc připomíná právě krušnohorský dům, i když v moderním pojetí,“ usmívá se jirkovský starosta Radek Štejnar.

Objekt socialistického střihu se změní v moderní centrum.Zdroj: Deník / Minaříková Kamila

Samotná změna vzhledu by ale moc parády neudělala, pokud by dobře nesloužila lidem. I na tom ale vedení města pracuje. Kromě banky, která se na místo zase vrátí a různých služeb, jako je kadeřník, počítá město i s novinkami.

PŘIBUDE KAVÁRNA

„V budově vzniknou veřejné toalety a určitě přibude i stylová kavárna na úrovni. Už máme v hledáčku profíky, na které se chceme obrátit, “ vyjmenovává Štejnar.

Současný velín jirkovské městské policie už kapacitou nestačí
Na Jirkov dohlédne více kamer, strážníkům vypomůže veřejnost

V horních patrech budovy nově vznikne i několik atraktivních bytů, které město pronajme. „Neplánujeme žádné sociální byty, ale zajímavé a prostorné bydlení, “ říká Štejnar. Rozměry bytů by měly dosahovat až ke stu metrům čtverečních a ani jim nebudou chybět designové prvky. „Mezi byty například nepovede klasické schodiště, ale skleněná lávka,“ prozrazuje starosta. Kvůli bytům a komerčním prostorám studie počítá i s novým parkovištěm.

A kdy se město pustí do díla? „Zatím je to hlavně vize, se kterou se seznámili radní a která má před sebou ještě dlouhou cestu přes stavební úřad a zastupitelstvo,“ říká mluvčí města Josef Dušek. „Do plánu investic pro rok 2018 s ní určitě nepočítáme, o rok později by se už ale mohlo začít s přípravami a někdy kolem roku 2021 by mohlo být hotovo,“ dodává Dušek.

Šéf jirkovské kultury Bedřich Fryč s projekty nového informačního centra
Jirkov představil vizi nového muzea. Aspiruje na český unikát