To si slibuje město Jirkov od spolupráce s Agenturou pro sociální začleňování v romských lokalitách, která spadá pod ministra pro lidská práva Michaela Kocába.

Agentura zatím vybrala města, se kterými bude spolupracovat, kde je více sociálně vyloučených lokalit. A Jirkov, stejně jako Chomutov, je mezi nimi. Spolupráce znamená i peníze – desítka vybraných měst si rozdělí minimálně 55 milionů korun.

Chomutov plánuje za peníze postavit nízkoprahová centra pro děti a mládež na Písečné, Kamenné a Dukelské.

A Jirkov? „My chceme peníze využít na prevenci kriminality, konkrétně na rozšíření kamerového systému,“ upřesnil starosta Jirkova Radek Štejnar. Město má totiž v plánu obnovit pult centrální ochrany i celý strážnický velín. Bylo by na něj možné napojit až 32 kamer, které by dokázaly pokrýt celé město. A peníze by se hodily právě na další kamery.

Kromě peněz chce město čerpat také zkušenosti a konzultace. „Agentura nám také poskytne tři lidi, kteří nám budou pomáhat s vypracováním koncepce. Nebudou to přímo terénní pracovníci, spíš konzultanti. Ale tohle předávání informací a zkušeností se nám také bude hodit,“ uvedl Štejnar. Jak dodal, doufá v opravdové konzultace, nikoli v diktování, co musí město udělat.

Po čem Jirkov naopak netouží, jsou právě zmínění terénní pracovníci. Jasně to řekl místostarosta Jaroslav Cingel. „To je vždycky jen dočasná pomoc. Ten člověk začne na něčem pracovat, pak skončí grant nebo dotace, jeho místo se zruší a je po všem,“ nechal se slyšet. V Jirkově pracoval romský terénní pracovník před několika lety, od té doby tu žádného placeného městem či státem nemají.