Téměř měsíc má za sebou zkušební linka číslo 16, která sbírá obyvatele sídliště Vinařice II a ještě další měsíc ji čeká. Ke stávajícím devíti spojům tam přibylo patnáct nových. Kolik jich zůstane, záleží na cestujících.

Zkušební provoz si u Dopravního podniku měst Chomutova a Jirkova objednalo město Jirkov. „Naším cílem je zlepšit dopravní obslužnost sídlišť Vinařice II/1 a II/2, přilákat lidi k využívání městské hromadné dopravy a umožnit jim rychlé spojení do Chomutova," vysvětlila Lenka Pfafflová z odboru majetku města a útvaru investic městského úřadu.

S nápadem posílit spoje v této části Jirkova přišel před osmi lety Libor Klas, předseda komise rozvoje města Jirkova. Ten se stal iniciátorem petice, kterou nakonec podpořilo třináct set lidí. Právě v ní žádal, aby na sídliště zajížděl přímý spoj do a z Chomutova.

Zkušební provoz linky, která vyjíždí z jirkovského autobusového nádraží, projíždí přes sídliště po obchvatu, poté přes Písečnou a pokračuje po silnici I/13 do Moravské ulice a končí na autobusovém nádraží v Chomutově, poběží už jen měsíc. Poslední spoje se vydají na svou cestu 30. listopadu. Město za dva měsíce provozu zaplatí dopravnímu podniku 362 tisíc korun.

Pokud by město chtělo zachovat všechny nasazené spoje, stál by ho provoz více než dva miliony. Také proto během prosince město společně s dopravním podnikem vyhodnotí vytíženost jednotlivých spojů a na začátku roku by se podle výsledků mohla zavést nová stálá linka. Ta by zahrnovala již jen pravidelně vytížené spoje například v ranní či odpolední špičce.

Aketa: Využíváte nový spoj? Co pro vás znamená?

Jana Václavíková, 62 let, Jirkov
Šestnáctka mi moc vyhovuje a také lidem, se kterými jsem se bavila. Vyhovuje mi především spoj mezi osmou a devátou hodinou. Předtím tu autobusy jezdily málo.

Josefa Bilejová, 15 let, Jirkov a Markéta Pinkasová, 20 let, Jirkov
MHD jezdíme, ale šestnáctkou jsme ještě nejely. Jezdí tady málo spojů a ve špatné časy. Kolem půl osmé ráno jsou autobusy narvané. Odpoledne už to je v pořádku.

Jolana Jandová, 42 let, Jirkov
Já jsem s městskou dopravou spokojená až teď, když přidali nový spoj. Třináctka mi stačila ráno, když jsem jezdila před šestou, později mi ale nenavazují spoje. Kdyby šestnáctka zůstala budu spokojená..

Šárka Votavová, Jirkov
Já s šestnáctkou nejezdím, nevyhovuje mi časově. Využívám třináctku, ale musím přebíhat a nenavazují mi to na vlaky. S dopravou tady ale relativně spokojená jsem. Jen o víkendech mě mrzí, že jede několik spojů v rozmezí dvaceti minut a pak nic.

Veronika Baumgartlová, 21 let, Jirkov
MHD využívám málo. Je to dost drahé. Když máme s přítelem cestu do Chomutova a zpět zaplatíme 80 korun. Jezdí tady málo spojů. Nedávno za mnou přijel bratr a čekal tři čtvrtě hodiny na autobus.