Psi musejí projít předepsaným výcvikem. Městská policie proto přijme zkušeného kynologa, který by měl zaučit strážníky se vztahem ke zvířatům jako budoucí psovody. Ti pak se psem utvoří hlídku.

Služební psi by podle starosty měli budit přirozený respekt, což pomůže strážníkům účinněji zabránit výtržnostem či rvačkám. „Počítáme s pomocí psů i na rozsáhlém území Olejomlýnského parku, který bude po revitalizaci vyhledávaným místem k relaxaci. Nechceme, aby se nám tam zabydleli bezdomovci,“ doplnil.

Za dobrou pomůcku a partnera při ochraně pořádku označil vycvičeného psa i jeden z oslovených policejních psovodů. „Dobrým obranářem je například belgický ovčák či rotvajler, jehož výcvik přijde asi na 15 tisíc korun. Německý ovčák, který je skvělý i ve vyhledávání pachatele, je ale dražší. Pořídíte ho za zhruba 40 tisíc korun,“ vypočítal. Upozornil, že psu by se měl od začátku výcviku věnovat jeden člověk, na něhož si zvykne. „V naší praxi má každý psovod svého psa, s nímž i doma žije. Pokud by se psovodi střídali, pes by byl zmatený a odrazilo by se to na kvalitě jeho práce,“ vysvětlil.