Nikdy z něj nebude druhé chomutovské divadlo, ale rozhodně to bude důstojný kulturní stánek. Potřebuje mnohamilionové opravy, ale město už plánuje, kde na ně vezme. Práce na rekonstrukci bývalého Beltinu se rozbíhají rychlým tempem.


Úpravy za miliony


Architekti už mají na papíře budoucí podobu kulturního domu a vedení města je nadšené. „Vypadá to nádherně, bude to důstojné místo,“ raduje se nad návrhy architektů starosta Radek Štejnar.


Původní odhad radnice byl, že na zprovoznění kulturního domu bude stačit pět milionů. Ovšem do této částky se vejdou jen základní úpravy – vymalování, rekonstrukce sociálního zařízení, drobné opravy sálu a schodiště a podobně. A zastupitelé posvětili i další zásahy – ty vyjdou na další miliony.


Nejdůležitější bude vyřešit akustiku, odhlučnit sál. Architekti například navrhují vybudovat balkon i na stěně proti jevišti, kde dnes není.
Kromě toho se uvažuje o propojení sousední restaurace s kulturním domem a vybudováním bezbariérového přístupu.

Jak se bude jmenovat?

Nový název pro kulturní dům, který většina lidí zná jako Beltine, radnice teprve hledá. Na svých internetových stránkách vyzvala i Jirkováky a ti mají nápady originální: Pantheon, Múza, Praha, Bílá Kobyla , Jirkovský společenský dům, Beltine, Kulturní centrum, JiKul, KuDuJ Arkáda…

Anketa mezi místními zatím pokračuje, na definitivní název je přeci ještě brzy. Dřív než příští rok město kulturní stánek neotevře.


Program: Hlavně nájemní akce


Ředitel kulturních zařízení v Jirkově (KVIZ) Bedřich Fryč zase představil zastupitelům stručnou koncepci nového kulturního domu. V ní mimo jiné upozorňuje, že program určitě nebude tak nabitý jako ve velkých divad-lech v Chomutově nebo Mostě.


KVIZ bude sál i salonek hlavně pronajímat. Ať už firmám či maturantům na plesy a společenské večery nebo agenturám na koncerty, zábavné pořady a divadelní představení. „Nájemní akce sníží riziko, že na kulturních akcích proděláme,“ vysvětluje Fryč.


Objekt budou moci využívat i místní organizace – školy, Dům dětí a mládeže či městský úřad. Hlavní bude podle Fryče zajistit akce, které doteď probíhaly v Kulturním domě Zdeňka Glückseliga v Nových Ervěnicích.


Automaty nikdy


Současné nájemce v KVIZ z budovy vyhazovat nechce. „Nabídneme jim prodloužení smlouvy, pokud budou souhlasit,“ říká Fryč. Pokud někdo přeci jen odejde, bude chtít organizace místo hned zaplnit novým zájemcem. „Vyloučen je ale vztah s provozovateli výherních automatů,“ dodává ředitel KVIZu.