„Město samo nemůže na burze nakupovat a tak pro nás plyn a elektrickou energii nakupuje právě Českomoravské komoditní burza na Kladně," vysvětlila způsob nákupu Jitka Řeháková z odboru majetku města a útvaru investic. město si zadá za jakých podmínek má o koupi zájem.

„Do přihlášky uvádíme mimo jiného odběrní místa a předpokládané množství odebrané energie. Stanovíme také maximální cenu, za kterou jsme ochotni elektřinu a plyn nakoupit," upřesnila obchodování Řeháková.

Navštivte porovnání dodavatelů plynu a ušetřete.

Dvouletý objem poptávaných energií podle místostarostky Dany Jurštakové přesáhl 8,4 tisíce megawatthodin.

Mezi zapojenými organizacemi byly většinou školy, ale účastnila se i firma pro správu bytového fondu Městská majetková Jirkov, s. r. o. či městská sociální společnost ONZA a. s.

Nákup proběhl v červenci. Městu se tak pro dva následující roky podařilo snížit cenu silové elektřiny proti letošku o sedm procent na 890 korun za megawatthodinu. Zemní plyn v příštích letech zlevní proti stávající ceně dokonce o dvanáct procent.

„Když se ohlédneme do nedávné minulosti, tak za energie zaplatíme o 1,5 milionu korun méně než v době před prvním nákupem na burze, tedy v roce 2013," upřesnila místostarostka města Jirkova Dana Jurštaková.