Děti z Jirkova budou mít zanedlouho jedinečnou možnost užívat si hrátek na unikátním přírodním hřišti, které si budou vytvářet samy. Právě takové hřiště se totiž již tuto sobotu začne budovat v zahradě u Kludského vily.

Nepůjde o „přírodní hřiště" jak ho známe dnes, které se skládá z dřevěných prolézaček vyrobených ve fabrice. Prolézačky budou tvořeny z živého vrbového proutí, nebude chybět potůček, který si budou moct děti samy tvarovat a budou si na něm moct vytvářet různé přehrady, tak jako to dělávaly děti dříve nebo dělají ještě dnes na vesnicích. Chybět nebude ani blátíčková zóna, kopec se skluzavkou a betonovým tunelem, hmatová stezka či houpačky z dřevěných konstrukcí.

Začíná se vrbičkovým workshopem

Vše se bude budovat za pomoci dobrovolníků a samotných dětí. První akcí tohoto projektu bude takzvaný vrbičkový workshop, který proběhne již tuto sobotu 28. dubna od 9:00 hodin přímo na zahradě u Kludského vily. Jeho účastníci si pod odborným vedením vyzkoušejí stavbu „živého" tee-pee. Právě to vytvoří na hřišti první herní prvek. Hřiště totiž nebude postaveno během měsíce, ale bude se postupně dotvářet a s vývojem času také měnit.

Kromě dalších dobrovolnických aktivit připravilo Kulturní, vzdělávací a informační zařízení Jirkov (KVIZ) na červenec čtrnáctidenní mezinárodní workcamp. Na budování hřiště se tak bude podílet skupina mladých lidí z různých zemí.

Idea vybudovat přírodní hřiště v zahradě Kludského vily, jehož přírodní herní prvky smysluplně rozšíří ty stávající, vznikla již vloni. Cílem je vytvořit vhodný prostor k volné hře v přírodě, kterou každé dítě potřebuje ke svému zdravému vývoji. Všechny herní prvky budou budovány za pomoci dobrovolníků, s finanční podporou města a Nadace Preciosa a materiální podporou místních firem. Architektonický plán hřiště zhotovila zahradní architektka Romana Michalková, která při jeho tvorbě respektovala nápady a přání místních dětí.V Čechách je takové hřiště zatím ojedinělé.