Početná rodina včera gratulovala a zároveň oslavovala úctyhodný věk svojí maminky, babičky a prababičky Emilie Vyžrálkové. Společenská místnost jirkovského Domova pro osoby se zdravotním postižením U Dubu, kde dnes paní Emilie bydlí, doslova praskala ve švech. Přestože nemohli přijít všichni, sešlo se zde přes dvacet příbuzných a popřát přišli také kamarádi, vedení města a Domova.

Devět vnoučat a čtrnáct pravnoučat

Právě velká rodina jistě pomohla Emilii Vyžrálkové k úctyhodnému věku. Se svým manželem vychovala čtyři děti, tři dcery a jednoho syna. Dnes má paní Emilie devět vnoučat a čtrnáct pravnoučat.

Přes vysoký věk je paní Emilie pořád aktivní a čiperná. „Stále se o sebe ráda stará. Sama si například zašije knoflík,” přibližuje její stav dcera Marie. Bohužel už hůře slyší, vidí ale výborně. Brýle nosí spíše jako doplněk.

Emilie Vyžrálková se narodila v Hrobu u Teplic a měla tři sourozence. Vyučila se jako dámská krejčová v Teplicích.

V roce 1933 se vdala. Se svým manželem spolu byli padesát šest krásných let, oslavili spolu smaragdovou svatbu.

Hudba a humor

Největší její láskou byla vždy hudba. Nejraději poslouchala Karla Hašlera. Také si ráda zatančila. V roce 2009, tedy ve svých 97 letech, přišla paní Emilie do Domova pro osoby se zdravotním postižením v Jirkově a velice brzy si zvykla na nové prostředí. Mezi personálem i ostatními klienty je velmi oblíbená. Hlavně díky jejímu smyslu pro humor, který ji ani v tak úctyhodném věku neopouští. Je stále usměvavá.

V Domově se stále věnuje své oblíbené hudbě. Dochází do klubů a na zábavy, kde si může poslechnout písničky, které má ráda. Paní Vyžrálková je stále velmi společenská a ráda si s každým v Domově popovídá. Přitom všem zůstává v častém kontaktu se svojí rodinou a přáteli, kteří jsou její velkou oporou.


„Moje maminka byla vždycky veselá.”

Rozhovor s dcerou 100leté Jirkovanky Marií Armstarkovou

Čím to je, že se vaše maminka dožila tak vysokého věku?
Moje maminka byla vždycky veselá, ráda zpívala, když byla mladá hrála ochotnické divadlo a zpívala operety. Dokonce byla dvakrát v Praze na sokolském sletu. Když už měla vnoučata, tak pomáhala s nimi. S tatínkem pak měli rádi svoji zahrádku, kde pracovala. Pořád doma něco přestavovala. Byla prostě taková živá, aktivní.

Máte vysoký věk v rodině?
Máte pravdu, je to v rodině. Její manžel se dožil 81 let. Její mamince, bylo když zemřela, osmdesát sedm a půl let.

Přála si vaše maminka, aby se dožila tak požehnaného věku. Je ráda?
Nevěřila tomu, že se toho dožije, ale je ráda. Když jí bylo devadesát, byli jsme u tety a tam dokonce ještě tancovala.

Jaký byl život maminky? Čemu se věnovala a kde pracovala?
Maminka byla vyučená dámská krejčová. Když jsme přišli na svět, tak se staral o nás. Také aktivně pomáhala v Červeném kříži, pomáhala starým lidem.

Co mamince dělalo největší radost a co ji nejvíce potěší dnes?

Ji těší všechno a každý. Radost má hlavně ze svých vnoučat a pravnoučat. Je ale pravda, že už se v nich často příliš nevyzná.

Sešla se tady dnes velká část vaší rodiny. Prozradíte, čím uděláte vaší mamince radost? Co dostane za dárky?
Protože je maminka parádnice dostane novou kabelku. K tomu ještě další dárky a kytičky.