Právě na něj se obrátila většina pozornosti. Je veřejně známý, navíc v říjnových volbách získal dost preferenčních hlasů a měl se stát zastupitelem. Několik dní své rozhodnutí nechtěl komentovat, včera hráz mlčení prolomil, když poslal Chomutovskému deníku krátké vyjádření. „Jako sympatizant (Jíra nebyl členem strany - pozn.red.) jsem necítil silnou pozici v hnutí ANO. Rozhodl jsem se tak i na základě nejasné situace uvnitř plánované koalice ohledně mládežnického hokeje v Chomutově," napsal k důvodu, proč z kandidátky odstoupil.

Lídr chomutovského ANO Marek Hrabáč prý Jíru chápe, podle něj čelil velkému tlaku. Nejasnosti okolo financování hokeje ale odmítá jako důvod, proč by měl být znepokojen. „Naše hnutí nikdy neřeklo, že chceme omezovat nebo zastavovat financování mládežnického hokeje v Chomutově," podivuje se. „Naopak Petra Jíru jsme nominovali do komise, která měla tvořit nová pravidla pro rozdělování peněz do sportu. Tam mohl své připomínky uplatnit."

Co se týče slabé pozice, v hnutí to prý cítili obdobně, jen v opačném gardu „Vzhledem k jeho velkému pracovnímu vytížení - tréninky, zápasy - se nemohl zúčastňovat našich schůzek a jednání," vysvětluje Hrabáč. „To byl asi důvod, proč necítil tak silnou pozici, na jakou je zvyklý ze svého profesního života úspěšného hokejisty."

Hnutí prý informoval. Ale až po odstoupení

Hodně se mluvilo také o tom, že Petr Jíra odstoupil, aniž by to řekl vedení strany. „Písemně jsem informoval hnutí ANO v úterý 27. ledna a následně jsem o mém rozhodnutí informoval také osobně lídra kandidátky pana Hrabáče," reaguje na to šestatřicetiletý sportovec.

Odstoupit ovšem musel ještě před tím, protože v úterý byl již na serveru českého statistického úřadu veden jako „odvolaný" kandidát. A v ten den o tom Hrabáč ani nikdo z vedení ještě nevěděli, Jíra ani Drážďanský jim tehdy nezvedali telefony. „S Petrem Jírou už jsme mluvili," doplnil včera Hrabáč.

Hřiště a politika? Prostředí je rozdílné

Kolem Jírova odstoupení pár dní před volbami se spustil velký poprask, lidé o tom hodně diskutují a spekulují, co za tím stojí. Nelituje teď hokejista, že vůbec do politiky vstupoval? Trochu možná ano.

„Určitě je to zajímavá životní zkušenost, ale momentálně netuším, jestli bych do toho šel znovu," reagoval Petr Jíra na dotaz Chomutovského deníku. „Celý život aktivně sportuji a prostředí na hřišti a v politice je přeci jen trochu rozdílné," naznačil.