Stejné počty dopisů s ježíškovým rozhřešením odcházely k dětem nazpět a ještě před Vánoci budily v jejich očích jiskřičky radosti. Letos ale pohasly, děti na svoje dopisy odpovědi nedostanou, pro projekt se nenašly peníze.

Odepisování na dopisy organizovala společnost Český Ježíšek ve spolupráci s obcí Boží dar. Projekt se těšil velké přízni z řad dětí i rodičů. „Loni k nám zamířilo 42 tisíc dopisů,“ vypočítává starosta Božího Daru Jan Horník. Přesto ale letos došlo ke komplikacím, které projekt zastavily. „Vypadl nám náš největší sponzor, za něhož jsme už nedokázali získat náhradu,“ říká organizátor Českého Ježíška Stanislav Raušer. „Obešli jsme ministerstva, televize, Českou poštu a řadu menších subjektů, bohužel bez výsledku,“ přiznává Raušer.

Ilustrační foto
Ježíškovská pošta na Božím Daru opět razítkuje vánoční dopisy

Důvodem odmítavého postoje jsou podle něj peníze. „Není to totiž rentabilní projekt, žádný z partnerů na tom nijak nevydělá,“ myslí si organizátor. „Navíc jsme do projektu nikdy nechtěli tahat reklamu, což řada potencionálních partnerů požadovala. Ježíšek je Ježíšek a nemůže prodávat pánve nebo nosit boty slavné značky,“ popisuje Raušer.

Zpráva, že letos odepisování na psaníčka neprobíhá, nadělala vrásky nejednomu rodiči. „Dcera je z toho moc smutná. Dva roky po sobě dostala odpověď a byla to pro ni zpráva, že pod stromkem něco najde. Ježíšek odepsal, nezlobí se, nadílka bude,“ popisuje maminka Ludmila Žáčková z Chomutova.

„Teď jsme jí museli vysvětlit, že Ježíšek nenapíše. Vymluvili jsme se na to, že je na návštěvě u Santy a vrátí se před Štědrým dnem. Obrečela to,“ dodává Žáčková.

Cibulák si můžete prohlédnout i koupit.
FOTO: Cibulák si můžete prohlédnout i koupit

Právě pokažená dětská radost mrzí organizátory nejvíce. „Jejich dopisy totiž nebyly jen o tom, že si přály mobil nebo autíčko,“ míní starosta Jan Horník. „Děti psaly Ježíškovi třeba o to, aby měly alespoň jedno teplé jídlo denně nebo aby se jejich rodiče přestali rozvádět. Byly to kolikrát opravdu silné zážitky,“ popisuje starosta. „Z toho důvodu jsme například najímali i psychology, kteří se dětem snažili alespoň pomocí dopisu pomoci,“ doplňuje Horník.

Přestože je momentálně projekt u ledu, jeho organizátoři nad ním hůl nelámou a chtějí ho příští rok obnovit. Podporu chtějí získat rovnou u ministerstva vnitra či školství. „Podobné projekty fungují i v Německu a na Slovensku a jsou státem podporované, navíc my nechceme žádné obrovské částky. Žádali jsme o milion dvě stě tisíc,“ tvrdí starosta Božího Daru.

Rozpočet. Ilustrační foto
V Chomutově schválili rozpočet. Peníze jdou do škol a chodníků

Budoucí pomoc nevylučuje ani Česká pošta, která letos spolupráci odmítla. „Na sponzoring má naše společnost určitý omezený rozpočet a letos jsme se rozhodli podpořit jiný projekt,“ říká mluvčí České pošty Matyáš Vitík. „Neznamená to ale, že například příští rok nebude tím podpořeným projektem právě Český Ježíšek,“ uzavírá Vitík.