Jakoby z toho byla už otrávená a vyčerpaná. Rázná politička, která se svého času nebála obout ani do předsedy své strany, při včerejším telefonickém rozhovoru opatrně volila slova. Nechtěla jmenovat situace ani lidi. Občas se malinko rozohnila, ale rychle se zase vrátila k tomu, co řekla hned v úvodu. „Nemám potřebu se svěřovat, stěžovat si nebo něco rozdmýchávat…"

Přesto je na místě se zeptat- proč jste odešla z ODS?

Protože mé názory jsou odlišné od názorů jiných lidí z ODS.

Jaké názory a jakých lidí?

Já nechci zabíhat do detailů. Když to budu rozebírat, vyvolá to jen další protireakce a dohady. A já už nejsem veřejně činná osoba a nechci se s nikým dohadovat. Navíc v ODS mám pořád hodně kamarádů a známých, nechci nikomu ublížit.

Odlišnost názorů je ale přece normální i uvnitř strany. Co se tak dramaticky změnila od prosince, kdy jste byla zvolena předsedkyní oblastní rady ODS?

Já opravdu nechci rozpitvávat detaily. Řeknu to takhle někteří lidé v ODS pořád nepochopili, že když nepřestanou bojovat mezi sebou, nikam to nepovede. A jestli to ta parta nepochopí, tak skončíme všichni.

O tom už jste se zmiňovala v rozhovoru před čtyřmi měsíci. Takže vám vadí, že se bojuje uvnitř ODS, přestože nepřítel. myšleno jiné strany, je venku?

Ano, dá se to tak říci.

Spekuluje se ale i o tom, že vás lanaří jiná strana, konkrétně Babišovo ANO. Co je na tom pravdy?

To říkají lidé, kteří nemají žádné zásady ani hrdost, jsou to prospěcháři a jen čekají, co jim spadne shůry. Já se rozhoduji podle sebe. Podle toho, jestli s ostatními souzním nebo ne. Ale k otázce nikdo mě nelanaří, nemám nic připraveného. S politikou jsem skončila.

A co dohady, že jste odešla poté, co jste neuspěla coby kandidátka na místopředsedkyni strany?

(smích) Vymýšlet se asi bude leccos. Je pravda, že mě místní rada nominovala na místopředsedkyni strany. Ale já sama jsem se kandidatury vzdala už na oblastním sněmu, takže se o tom ani nehlasovalo. Jak říkám, spekulovat se bude asi o lecčems. Ale to je mi jedno, není to můj problém. Je těch, co spekulují.

Takže s kongresem ODS to nemá nic společného?

Vystoupila jsem už v pátek, tedy před kongresem. Tam to dopadlo dobře, zvolilo se nové vedení, ale… Víte co, nebo radši bez „ale"…

A co vaše návrhy zákonů, které jste chtěla dotáhnout přes Senát? Mění se tím něco?

Nemění, v tom pokračuji dál. To vůbec nesouvisí s tím, jestli jsem v ODS nebo ne, nakonec i v prvním čtení odsouhlasili mé návrhy senátoři napříč politickým spektrem.

Článek o odchodu Ivany Řápkové z ODS čtěte zde: