Za sebou až čtyři volební období. Před sebou další volby a možná i další čtyři roky, kdy můžou z pozice starosty či starostky pokračovat v proměně měst.

Nejdéle ve městech na Chomutovsku starostují Jiří Kulhánek z Kadaně (ODS) a Jitka Gavdunová z Vejprt (ODS), kteří svým městům vládnou dlouhých šestnáct let. V těsném závěsu za nimi je jirkovský starosta Radek Štejnar (ČSSD) s dvanácti lety v úřadu. Proč se kdysi rozhodli kandidovat? Byly chvíle, kdy měli všeho dost a nejraději by starostování nechali? A mají v sobě ještě ten pravý motor, aby mohli v práci pokračovat?

„Poprvé jsem kandidoval už v roce 1990. Šel jsem do toho jako mladý učitel, abych změnil věci,“ má živě v paměti Jiří Kulhánek. „Vadilo mi, jak se to na radnici dělalo nekoncepčně, chyběl tah na branku,“ dodal.

Povolání na kandidátkách? Živnostníci, lékaři, ale i učitelka sexu či kuchařka

Napoprvé byl zvolený do rady a po třech letech odešel, aby stanul v čele chomutovského okresního úřadu. Po zrušení okresních úřadů v Kadani kandidoval opět a uspěl. Tížilo ho tenkrát, jak město vypadá.

„Viděl jsem, jak jsou sídliště zanedbaná, rozbité chodníky a binec. Tak jsem sedl na kolo, objel město, nafotil to a udělal album s poznámkami, co bych chtěl každý rok udělat. Za první dva týdny jsem měl dvě stě bodů, co změnit. A to jsme také dokázali,“ popsal. Vedení města následně zpracovalo jakýsi „jízdní řád“, strategický plán rozvoje města, podle kterého se řídí dodnes.

Místo nadávání a stěhování kandidatura

Jiří Kulhánek říká, že má svou práci trochu jako koníček. „Jinak by se to nedalo dělat. Plánuji spousty věcí, nápady mám pořád,“ pokyvuje hlavou. „Jestli mě ale zvolí nebo nezvolí, nezblázním se,“ dodává stoicky.

Vejprtská starostka Jitka Gavdunová se do čela Vejprt dostala zvláštními okolnostmi. „Vlastně jsme s manželem chtěli Vejprty opustit. Podnikali jsme jinde a chtěli se přiblížit podnikání. Jenže jsme zjistili, že náš dům, do kterého jsme hodně investovali, je prakticky neprodejný,“ vypověděla starostka.

Rozhlížela se a co viděla, se jí nelíbilo. „Obec byla v hrozném stavu: ruiny, dluhy. A tehdy mě oslovili kolegové a řekli ´nadáváš, pojď s námi a zkus to změnit,“ dodala. Když šli občanští demokraté, za které kandidovala, do vedení, kolegové řešili dilema. „Vejprty byly tenkrát ve stavu, že nebylo na výplaty a starosta dostával peníze natřikrát. Chlapi řekli ´musíme živit rodiny, nemůžeme domů přijít bez peněz´, tak jsem do toho šla já,“ dodala.

Radnice v Jirkově
Komunální volby 2018: Nejvíc stran jde do voleb v Jirkově

Jak dnes přiznává, o komunální politice tenkrát nic nevěděla. „Hodně ale pomáhalo, že jsem přišla z podnikatelského sektoru a věděla, že je potřeba každou korunu obrátit dvakrát,“ dodala.

Ačkoli má za sebou spoustu práce, například město je oddlužené, vznikla obchodní zóna a hranice se otevřely i pro auta, věří, že má stále co přinést. „Když je člověk dlouho na radnici, zná možnosti a ví o jaké žádat dotace. Nemyslím, že bych byla vyšeptalá,“ dodala se smíchem.

Jirkovský starosta Radek Štejnar má za sebou tři volební období a je odhodlaný obstát ve volbách znovu. „Ještě mám spousty nápadů, co se dá v Jirkově udělat,“ uvedl. „Pracuji na tom, aby se rozšířil cestovní ruch. Hory i zámek mají potenciál, je tu na co se dívat, celý kraj není jen uhlí a trubky. Vzhledem ke složení obyvatel je třeba hledět dopředu, rozšiřovat služby a přitáhnout klientelu, která tu utratí peníze,“ poukázal starosta na větší stabilitu služeb oproti práci ve fabrikách.

Všichni tři přiznávají, že zažili chvíle, kdy měli chuť se starostováním skončit. Bylo to hlavně v momentech přetížení, únavy, ale i vlivem osobních útoků.

Víra. Jedno ze čtyř kampaňových videí filmaři natočili v bývalých chomutovských lázních.
Do chomutovských lázní se vrátili filmaři. Natočili video k výročí republiky

„Superstarostovství“, kdy hlavy města či vesnice zůstávají ve svém křesle řadu volebních období, je podle politologa Pavla Hynčici častější v menších městech. „Je to kombinace dvou faktorů,“ míní politolog. „Starostové se osvědčili, nebo tam není jiná alternativa v podobě silného soupeře, což starostovi usnadňuje situaci,“ dodal.

Na Chomutovsku opakovaně kandiduje také klášterecký starosta Štefan Drozd, chomutovský primátor Marek Hrabáč a dále starostové třiceti obcí. Celkem jde do voleb 35 starostů.

Podobně se o hlasy voličů uchází celkem deset místostarostů z okresů včetně dvou náměstků chomutovského primátora. Jsou z Kadaně, Klášterce nad Ohří, Jirkova, Vejprt a další z obcí.

V obcích opětovně kandidují:Na podzim se budou v České republice konat komunální volby do zastupitelstev obcí a měst. Noví starostové a primátoři pak při svém zvolení dostanou podobné insignie, jako jsou ty na snímku. Ilustrační foto.Zdroj: Deník/Karel PechStarostové a starostky:
Bílence, Blatno, Březno, Domašín, Droužkovice, Hrušovany, Chbany, Kovářská, Kryštofovy Hamry, Křimov, Libědice, Loučná pod Klínovcem, Málkov, Mašťov, Měděnec, Místo, Nezabylice, Okounov, Otvice, Perštejn, Radonice, Rokle, Spořice, Strupčice, Veliká Ves, Vilémov, Vrskmaň, Všehrdy, Výsluní a Vysoká Pec

Místostarostové a místostarostky:
Chbany, Kovářská, Místo, Vrskmaň