Padl dlouho očekávaný verdikt a hned se vyrojily čtenářské ohlasy – proč je trest tak malý?

„Za prodloužení neschopenky o dva dny dostane ženská tři roky natvrdo. Dobrý návod,“ ironizuje rozsudek čtenářka webového Deníku Monika. Další ohlasy jsou i mnohem ráznější a tvrdší.

Na druhou stranu je nutné říci, že mnoho čtenářů před skončením procesu vůbec nevěřilo, že by soud mohl A. Nováka uznat vinným.
Chomutovský soudce Ivan Novák odůvodnil výši rozsudku dvěma hlavními argumenty. Od spáchání činu uplynulo dlouhých jedenáct let. „Nepodmíněný trest není na místě,“ uvedl I. Novák s tím, že by trest nesplnil účel.

Více se o procesu dočtete ZDEJednoduše řečeno, kdyby Alexandra Nováka chytili přímo při uplácení, nebo ještě pár let poté, pravděpodobně by do vězení šel. Tam by pravděpodobně skončil i v tom případě, kdyby dosud byl starostou.

O tom může svědčit případ starosty brněnské městské části Aleše Kvapila, který letos přijal úplatek milion korun. Ještě letos byl odsouzen a ve vězení bude sedm let. Byl už ale souzen podle novely trestního zákoníka, hrozilo mu až dvanáct let.

Oproti tomu A. Novákovi hrozilo maximálně osm let, státní zástupce navrhoval čtyři roky nepodmíněně. Od soudu exsenátor odešel s dvouletým podmíněným trestem odloženým na pět let, což je maximální možná doba odkladu.

Je zřejmé, že mu přilepšilo dlouhé trvání sporu. Od přijetí úplatku k verdiktu to trvalo jedenáct let. Kromě jiného spor komplikovala Novákova senátorská imunita a zmizení hlavního svědka a úplatkáře Petera Schmela.

Dalším faktem, ke kterému soud přihlédl, je dosavadní bezúhonnost bývalého starosty.

Kromě podmínky musí Alexandr Novák platit pokutu pět milionů korun. V porovnání k výši úplatku (40 milionů korun) se může zdát nicotná, ale soudce stanovil trest v horní zákonné hranici.

Přihlédl také k tomu, že Novák do roku 2003 vrátil na kyperské konto přibližně dvanáct milionů rakouských šilinků (asi tři čtvrtiny úplatku, cca 30 milionů korun). U Nováků tak zůstalo prokazatelně „pouze“ zhruba deset milionů korun, které Eva Nováková podle svých slov půjčila chomutovské firmě, která převzala Novákovo podnikání v benzínkách.

Co se stalo s penězi, které zůstaly na Kypru, nebylo zjištěno a soud k tomu nemohl přihlédnout.

Možná to bude vědět rakouská policie, která vyšetřuje několik lidí z „Novákovy“ kauzy pro praní špinavých peněz, mimo jiné i Rakušana Josefa Auera, který měl jako jediný přístup ke kyperskému kontu.

Co hrálo pro nižší Novákův trest


Od činu uplynulo jedenáct let. Vězení podle soudce nebylo na místě, nemělo by požadovanou výchovnou funkci.
Odsouzený neměl nikdy problémy se zákonem, jde o bezúhonnou osobu.
Byl souzen podle mírnějšího zákona platného v době činu.