Soudržné hlasování koalice se poprvé zadrhlo. O jeden hlas nebyl schválen etický kodex zastupitele.

Šlo o první trochu vážnější věc, kterou navrhovalo vedení města a která nebyla na jednání schválena. Jazýčkem na vahách byl hlas zastupitele Milana Märce. „Nebyla to taková zásadní věc, aby se musela přijmout teď,“ vysvětluje Milan Märc, proč se u jeho jména při hlasování objevil žlutý čtvereček – zdržuji se.

Podle něj by se měl etický kodex ještě více prodiskutovat, a to i s opozicí. „Diskuse se řešila formou mailu, tahle metoda se mi moc nelíbila,“ dodává s tím, že upřednostňuje jednání u společného stolu.

Jeho hlas byl pro nepřijetí kodexu rozhodující, protože ostatních sedmnáct koaličních zastupitelů zvedlo ruku pro. Naopak z opozice se nenašel nikdo, kdo by koaliční návrh podpořil.

Poprvé se ukázalo, že chomutovská koalice s většinou jediného hlasu může být křehká. Stačí, aby jeden ze zastupitelů nesouhlasil a dotyčný bod se neschválí. Pravdou je, že etický kodex, který nikoho k ničemu nezavazuje a zastupitelé se dosud dlouhá léta obešli bez něj, nepatří mezi úhelné kameny chomutovské komunální politiky.

Na druhou stranu ale zase tak bezvýznamný není. Někdo ho musel připravit, sestavit a probrat s ostatními. Kolem návrhu se na zastupitelstvu rovněž rozproudila poměrně vzrušená debata.

Je otázkou, do jaké míry rozhodnutí Milana Märce zaskočilo koaliční kolegy. Věděli o tom totiž dopředu. „Avizoval jsem to už ve čtvrtek na setkání předsedů klubů,“ uvádí Milan Märc.

V pondělí také hrozilo to, že koalice přijde o další hlasy. Od 14 hodin totiž v Chomutově mimořádně jednal výbor Úřadu regionální rady regionu soudržnosti Severozápad, který nakonec odvolal policií stíhaného ředitele.

Ve výboru je i Jana Vaňhová, v úřadu rady pracuje i Pavel Markvart. Pokud by ze zastupitelstva jeden z nich odešel, což se ale nestalo, koalice by bez podpory opozice nic neodhlasovala. Členem výboru regionální rady je i opoziční zastupitel Jaroslav Komínek.

Etický kodex

Etický kodex má sjednotit a určit pravidla pro chování zastupitelů. Na jeho potřebě se shoduje koalice s opozicí, ale zdaleka ne všichni kodex vidí jako nezbytný. „Myslím, že i když bude kodex přijat, někteří zastupitelé, ať opoziční nebo koaliční, své chování bohužel nezmění,“ glosuje to Milan Märc. Podle něj i některých dalších se má zastupitel chovat slušně „sám od sebe“.