,,Jen za čtyři hodiny mé služby musel ošetřit čtyři lidi. Většinou to je jen vysoký tlak, zhoršení stavu u kardiaků nebo kolaps. Infarkty naštěstí nejsou tak časté,“ vypráví o obtížích, které sebou horko přináší, záchranář Kiselý.
Padly rekordy
V sobotu i v pondělí v meteorologické stanici Tušimice naměřili dokonce teplotní rekordy. Rtuť na teploměru se v sobotu vyšplhala na 33,7 stupňů Celsia. Teplota překonala rok 2002, kdy ve stejný den meteorologové naměřili 32,2 stupňů Celsia. V neděli teplota dosáhla až na 34,3 stupňů Celsia, ale to nestačilo na pokoření teploty z roku 1984, kdy padl rekord 35,4 stupňů. Ovšem v pondělí, kdy bylo zdaleka největší parno, už rtuť teploměru opět lámala rekordy. Ten starý, 34,3 stupně z roku 1991 překonala skoro o celý stupeň – naměřili 35,1 stupně Celsia.
Trpí děti i důchodci
Slunné dny neprospívají především dětem a starým lidem. Malí školáci mají prázdniny a nechce se jim je trávit doma, jenže poletování na sluníčku nemusí skončit dobře. ,,Dcera většinu noci procourala po pokoji. Bolela ji hlava a zvracela. Dnes je to už lepší, ale asi budeme do večera doma nebo na koupáku pod deštníkem,“ popisuje úpal své dcery Nikola Veselá z Chomutova.
Podle pediatričky Hany Hákové by měly maminky se svými dětmi raději zůstat doma a dodržovat určité zásady. ,,Dnes mi do ordinace přišla matka s ročním dítětem a bylo velmi opálené. To se mi moc nezamlouvá. Každopádně by měly maminky se svými ratolestmi být doma, také jim dávat spíše lehčí jídla a hlavně dodržovat pitný režim,“ radí Háková.
Nejčastějšími maléry v teplých dnech u starých lidí jsou podle Kyselého, že jednak málo pijí a za druhé, že chodí ven v největších dusnech.
Lopota v práci
Někteří lidé si od horka neuleví ani v práci. V některých prodejnách nemají klimatizaci, dělníci musí být na sluníčku celý den, ani za volantem auta to není žádný med. Třeba kovář, který den co den stojí u rozpálené výhně, se neschová před spalujícím vedrem. ,,Je to stejné jako dělat na sluníčku. Nezbývá mi než pít hodně vody,“ povzdychuje si kovář Petr Novotný.
Zvířata si užívají
Na rozdíl od některých lidí, kterým se jejich zaměstnavatel nesnaží příliš zpříjemnit pobyt v práci, se zvířata v chomutovském zooparku mají dobře. ,,V každém výběhu mají zvířata stín, kde se mohou před sluníčkem schovat. Někteří se mají i kde vykoupat. Také jim dáváme na osvěžení čerstvou trávu a čuníci si mohou dopřát sprchu,“ popisuje zázemí zvířat ředitelka chomutovského zooparku Iveta Rabasová.
Lidé vědí, že není dobré být venku v největším horku. A často se tím myslí pravé poledne. Jenže představa, že teplota po dvanácté hodině padá, je mylná. Jak nám potvrdili pracovníci meteostanice, teplota stoupá až někdy do třetí hodiny odpolední. Třeba včera před druhou bylo 33,4 stupňů, po třetí hodině už z meteostanice hlásili 34,8 a odhadovali to na konečné číslo. Ještě krátce po čtvrté nám ale volali nový aktuální údaj – 35,1 stupňů Celsia!
Autorka: Eva Bajaníková