Ale historické tabulky asi lidi o víkendu moc nezajímaly. Ti spíš hledali, jak a čím se osvěžit nebo kde se před sluníčkem schovat. To nejvíc rozpálilo vzduch v pátek, kdy teplota vzrostla až na 36,6 stupňů Celsia. V sobotu už byla maximální teplota „jen" 35,4 stupňů a v neděli ještě o pár stupňů méně. Jenže „méně" znamená pořád horko k zalknutí. A tak byly všechny koupaliště, rybníky či nádrže v obležení, lidé využívali všechny možnosti, jak se zchladit. A následující týden má být stále nad třicet…

Vysoké teploty komplikují život snad všem. Jak se s tropickými vedry vyrovnávají pěstitelé, chovatelé, vodohospodáři či oceláři?

V železárnách je až osmdesát stupňů

Nemůžete venku vydržet, když se teploty vyšplhají nad třicet stupňů? A teď si představte, že v halách chomutovských Železáren je až padesátistupňové horko. I víc. „Na ocelárně je úmorné vedro stále, ne jen v období tropických dní. Teplota v některých extrémních provozech dosahuje až osmdesáti stupňů," poukazuje Miroslav Slaný, mluvčí Z-Group Steel Holding Miroslav Slaný.

Oceláři v provozech mají od firmy minerálky a nealkoholické pivo k dispozici po celý rok, v tropických dnech ale jejich spotřeba vzrůstá až o čtyřicet procent. „Pokud se projdete našimi horkými provozy, sluneční výheň venku před halami vám najednou bude připadat jako příjemné osvěžení," dodává s úsměvem Slaný.

Z přehrady teče třikrát víc, než do ní přitéká

Už delší dobu se potýkají s nedostatkem vody také vodní toky, včetně Ohře. Naštěstí má zatím dostatek vody Nechranická přehrada, která dorovnává nedostatek vody v řece pod hrází. Denně se to promítá do výše hladiny Nechranické přehrady a to nejde do nekonečna. „V těchto dnech zvažujeme, že odtok budeme muset snížit," potvrdil Chomutovskému deníku tiskový mluvčí povodí Ohře Jan Svejkovský. „V každém případě ale musíme zachovat minimální odtok, což je 8 m3 za sekundu"

V současné době drží vodohospodáři odtok na 10 m3 za sekundu a aktuální přítok do přehrady je asi 3,5 m3.

Račetická cibule v ohrožení

Vrásky na čele přidělává sucho a vedro také zemědělcům. Ohrožena je také sklizeň cibule v Račeticích na Chomutovsku. „Pokud budou vedra trvat ještě nějaký čas, tak hrozí, že cibule dostane úpal," řekl pěstitel Josef Ryšavý. „To by znamenalo, že by bylo letos po úrodě," dodal pěstitel. Jak v nadsázce dodal, tolik slunečníků, aby se dala cibule ochránit, v Račeticích nemají.

Problémy začínají být také s pěstováním okurek. V Račeticích mají sice zavlažovací systém, ale tahle voda je určena jen k udržení osázených ploch. „Máme tady plochu asi 2 000 hektarů a snažíme se je udržet při životě. Povrchová voda samozřejmě chybí," upřesnil pěstitel.

Zvířata v zooparku častěji kontrolují

Velká vedra si vyžádala i zvýšenou péči o zvířata v Podkrušnohorském zooparku v Chomutově. „Musíme zajistit, aby naše zvířata měla nepřetržitý přístup k vodě. Musí mít možnost využít stínu a častěji provádíme jejich kontrolu," uvedla mluvčí zooparku Martina Pelcová. Naštěstí v zooparku chovají zvířata, která žádná mimořádná opatření nevyžadují.