Nakupovat, nakupovat, nakupovat. Zdá se, že Chomutováci nebudou brzy dělat nic jiného. Do už tak velké konkurence velkých marketů ve městě přibude další. Na pozemcích zbouraného pivovaru vyroste Kaufland.

Jablka, salámy, drogerie i mobily

Bude o něco menší než ten otvický (7000 m2), ale nebude ani malý (5000 m2). Typově bude stejný - v základní velkoprodejně budou k dostání hlavně potraviny včetně ovoce a zeleniny (65%), ale také drogerie, hračky a další zboží, (35%). Součástí marketu budou pak menší pronajaté obchůdky. Počítá se s pekařstvím, lahůdkami, tabákem, květinářstvím, zlatnictvím, obuví, textilem, fotostudiem či prodejnou mobilních telefonů. Zaměstnání by tu mělo získat 70 lidí.

Samotná prodejna bude stát v zadní části areálu, plochu směrem k ulici Mostecká (silnice ke gymnáziu) bude zabírat parkoviště. Mělo by pojmout asi 230 aut.

Doprava na Mostecké zhoustne

Což však také znamená, že do areálu se má vjíždět právě z Mostecké, která je už teď poměrně frekventovaná. Navíc při výjezdu z parkoviště by mělo být povoleno odbočení vpravo ke gymnáziu i vlevo do centra města.

Velká křižovatka zůstane zachovaná. Investor chce ale silnici rozšířit, aby mohl vybudovat odbočovací pruh pro auta, která budou přijíždět ze shora od gymnázia.

Všechno vyplývá ze studie EIA (dopad projektu na životní prostředí), kterou má Chomutovský deník k dispozici.

Termín stavby nového Kauflandu ve studii zatím není, jistě se s ní ale nebude otálet. K tomu nutno říci, že EIA je teprve na začátku a všechno uvedené je zatím spíš představa investora.

Přemarketováno

Chomutov je plný marketů. Ty největší jsou na krajích města - Globus a Kaufland, další menší (Norma, Penny Market, Lidl, Tesco) na sídlištích. V samotném centru Chomutova jsou supermarkety Billa či Lidl, k tomu obchodní centrum Chomutovka s malým Tescem a nově postavený Central, byť tam není klasická samoobsluha potravin. Nyní přibude Kaufland a stále se počítá také s velkým Intersparem, který má stát na místě bývalého zimního stadionu.

Uživí se všechny? Investoři jsou zjevně přesvědčeni, že ano, byť kupní síla v okrese není zrovna bůhvíjaká.

Dlouhé ticho

Okolo budoucnosti zbořeniště se dlouho na oficiálních místech mlčelo. Městu sice pozemky nepatří, ale už v létě se k záměru vyjadřovalo. Majitel pozemku také mlčel a Kaufland tehdy redakci poslal jen obecné vyjádření, že uvažuje o několika místech v republice. Přesto se mezi lidmi nejčastěji skloňoval právě název tohoto řetězce.

Starý pivovar dlouhá léta patřil firmě Multitechnik, v níž kdysi figuroval exstarosta Chomutova Alexandr Novák. Ten firmu převedl na své příbuzné, podle rejstříku nyní firma patří Janě Šilhánkové, což je sestra Novákovy manželky Evy. Podle katastru patří nyní pozemky společnosti Venuše Chomutov s.r.o. Což je ovšem pouze přejmenovaný Multitechnik, který se rozštěpil do dvou „planetárních“ společností Venuše Chomutov a Mars Chomutov. Obě vznikly na konci ledna 2011, mají sídla na adrese Multitechniku a v obou má stoprocentní podíl již zmiňovaná švagrová Alexandra Nováka Jana Šilhánková.