Obyvatelé Kadaně se mohou sami vynasnažit, aby bylo jejich město ještě zelenější. Stačí si koupit strom nebo na něj přispět. Akci rozjelo město s tím, že všechny nakoupené stromy vysází 15. října na Den stromů. A to bez ohledu na počasí.

„Chtěli jsme, aby se lidé více zapojili do ´zeleného problému´, protože si pak budou nově vysazené zeleně mnohem víc vážit,“ vysvětlil Miroslav Jancák z odboru životního prostředí.

Strom jako dárek

Mladou lípu, platan, jinan, cedr, lípu, javor, jasan nebo metasekvoj si mohou pořídit jen tak pro radost, nebo při zvláštní příležitosti. Například při narození děťáka, ke svatbě nebo při zakládání firmy. Výměnou za to dostanou rodný list, pokud si koupí celý strom a zaplatí tisíc šest set korun, nebo upomínkový certifikát, jestliže zaplatí příspěvek tři sta nebo pět set korun.

Nejedná se o žádné drobné sazeničky. Jsou to dvou až třímetrové stromy o stáří dvou až tří let. „Takto velké stromy jsou sice dražší, ale je menší riziko, že uhynou nebo je někdo zničí,“ vysvětlil Jancák v čem je výhoda.

Své stromy Kadaňští uvidí na přibližně deseti místech. Například v lesoparku, na sídlišti C, v dolní části Špitálského předměstí nebo v zahradách Františkánského kláštera, kde nahradí stromy, které už odcházejí.

Javor Radek Kouba? Raději ne

Někteří lidé mají vysloveně  zájem koupit je pro místo, na které uvidí ze svých oken nebo je mohou pravidelně vídat na cestě do práce. „To je docela běžné,“ usmívá se Miroslav Jancák. „Přemýšleli jsme také, jestli jim vyhovět v tom, že by na stromě byla cedulka se jménem dárce. Raději jsme ale od toho upustili, aby si lidé nezáviděli. Pokud někdo dotyčného nemá rád, mohl by se na stromku mstít,“ domnívá se. Popisky s názvy firem ale město zřejmě umožní.

Od dubna, kdy se celá akce rozjela, si koupili svůj strom čtyři lidé a jeden získal upomínkový certifikát.

Ideálem je, že by do podzimu nakoupili padesát až sedmdesát stromů. Město je pořídí v místních zahradnictvích.

Zvláštní kapitolou je, že se Kadaňští mohou podobným způsobem podílet také na obnově genofondu hrušní a jabloní u Úhoště. I v tomto případě obdrží upomínkový certifikát v hodnotě dvě stě korun. „Jedná se o místní odrůdy, které rostou podél silnic a z nichž jsme nechali odebrat rouby. V prvním plánu máme v úmyslu nechat z nich vysázet osmdesát stromů,“ nastínil pracovník úřadu. Vypěstují je v zahradnické škole v Děčíně a posléze z nich vznikne alej v Úhošti.

Finance na záchranu těchto ovocných stromů chce Kadaň získat nejen s pomocí příspěvků obyvatel. Bude žádat také o peníze v grantovém řízení Stromy Nadace ČEZ.

Kde "váš" strom vysadí?
– zahrady Františkánského kláštera, kde odcházejí některé stromy a potřebují nahradit.
– lesopark za Kauflandem (Rooseweltovy sady),
– park ve Smetanových Sadech,
– sídliště C (podél ul. Golovinova),
–v parčíku s dětským hřištěm u bývalé kaolinky (ul. Polní),
– sídliště D vedle dětského hřiště ,
– dolní část Špitálského předměstí (alej akátů, kde některé stromy odumřely a je potřeba je nahradit)

Lokality pro výsadbu stromů.

Mapu ve větším rozlišení, kde můžete nechat strom vysadit, najdete ZDE.