Obléct rukavice, popadnout pytle a jde se. Start je u Povodí Ohře a cíl na I. mlýnu s pytli plnými odpadků. Je totiž první dubnová sobota dopoledne a skauti se společně s dobrovolníky vydávají na tradiční Jarní úklid Bezručova údolí.

Každý vyrážíme jinou cestou, aby se posbíralo co nejvíce odpadu. První skupina se vydává vpravo po lesní stezce, další si to nasměrovali vlevo kolem Chomutovky a já s dalšími vyrážíme po silnici.

Hned po prvních krocích se shýbám poprvé a sbírám krabičku od cigaret, igelitový sáček a za chvíli narážím na rozbitou přehazovačku. U zábradlí po levé straně silnice pak nacházím sklo z rozbitého světla a za chvíli, kousek od nového rekreačního centra, sbírám několik plastových kelímků a také lahev od alkoholu. „Někdo si tu asi udělal pěknou party," říkám kolegovi, který jde se mnou.

Hned na začátku se nám ve dvojici plní pytel velmi rychle. Když jsme za rybníčkem vidíme v kopci náš největší úlovek. Jednu pneumatiku a jedno celé kolo. „Asi se už garážníkům nehodilo," říká kolega, který leze do kopce a posílá mi gumy dolů, kde je dávám ke kraji silnice, aby je pak odvezl sběrný vůz.

PLNÝ PYTEL ODPADKŮ měly mladé slečny již na parkovišti na začátku cyklostezky. Vzaly si tedy další a pokračovaly dál.Během chvíle jsme na prvním parkovišti. Tady se uživí hned několik desítek párů rukou a mnozí zde odkládají první plné pytle. My máme plno zatím ze dvou třetin a tak pokračujeme dál kolem silnice. Opět sbíráme několik kelímků, lahví od alkoholu a jiných odpadků.

Další „zlatý důl" nás čeká na neoficiálním parkovišti, které se nachází po pravé straně jen pár desítek metrů od toho prvního. Zde se většinou schází mladí lidé a je to poznat. Plechovky od coly, cigarety, obal od prezervativů. Odkládáme tedy první pytel, bereme si další a ještě tady jej naplníme téměř do poloviny.

Vydali jsme se totiž o kousek dál podél řeky a v malém lesíku nacházíme opravdovou skládku. Je nás tu pět, ale deset minut máme co dělat. „Našla jsem tu snad celou garderóbu. Už mám v pytli kalhotky, slipy, svetr, tričko, deštník, ponožky, akorát boty mi chybí," volá na svého syna jedna dobrovolnice, která sundavá kalhotky z větévky.

Když už jsme posbírali snad vše, vydáváme se dál. Odpadků naštěstí ubývá. Cestou k druhému mostu se ohýbáme jen zřídka a rozhodujeme se, že končíme. Velká část dobrovolníků si ale opéká buřty a vydává se dál k I. mlýnu.

Celkem se do jarního úklidu zapojilo kolem devadesáti lidí, kteří dokázali naplnit téměř celý dvacetikubíkový svozový vůz .