Jan Losenický z ODS bude novým místostarostou Kadaně. Dohodli se na tom občanští demokraté jako vítězové komunálních voleb se sociálními demokraty, s nimiž opět utvoří koalici. Budou tak ve městě společně vládnout už čtvrté volební období. Současná zástupkyně starosty Olga Zörklerová (ČSSD) se postu vzdala ze zdravotních důvodů.

Jste ředitelem příspěvkové organizace města Kulturní zařízení Kadaň. Podržíte si jako místostarosta i tuto funkci?

Nikoli. Budu uvolněným místostarostou na plný úvazek. O mém nástupci jsme se uvnitř podniku už bavili. Někdo mě bude zastupovat, konkrétní jméno oznámíme později. Personálně budeme asi muset organizaci posílit, uvažujeme o půl úvazku. Kultura mě ale nejen živila, je mým koníčkem. Ve volném čase se jí proto budu dál a rád věnovat.

Co vás přimělo kývnout na nabídku stát se zástupcem starosty?

Vůbec mě nenapadlo, že by k takové situaci mohlo dojít. Po výsledku voleb jsem nicméně vytušil, že by některé okolnosti mohli k takovému návrhu vést a po oslovení ze strany spolustraníků jsem musel zaujmout stanovisko. I v dosavadní práci jsem měl vždy na mysli také prospěch a rozvoj města, které mám rád a jehož život je s mým osobním od narození spojen. Myslím proto, že pro město mohu něco pozitivního dělat i s jinou náplní práce.

Zaměříte se i jako místostarosta zejména na kulturu?

Tato oblast je v gesci starosty. Už jsme se ale dohodli, že budu jakýmsi kulturním patronem a poradcem. Budeme úzce spolupracovat.

Jaké další priority si vytyčíte?

Vedle oblastí, které mi budou svěřeny organizačním řádem, je to zejména rozvoj turistického ruchu. Vedení města udělalo v tomto směru mnoho práce v předcházejících třech volebních obdobích. Nicméně je to běh na dlouhou trať. Cílem je vytvořit z Kadaně oblíbenou turistickou destinaci a zviditelnit město v celé republice i za jejími hranicemi. Už nyní máme mnoho co nabídnout. Sever Čech je ale stále mnoha lidmi z jiných regionů považován za nehostinný a poničený těžkým průmyslem. Naším úkolem je proto přesvědčit je, že to dávno není pravda a že převažují pozitiva.

Jaká byla reakce rodiny a přátel na novou funkci?

Očekával jsem úšklebky a ironii. Kupodivu nic z toho nepřišlo. V rodině mám oporu, moji blízcí mě podporují a důvěřují mi. Podobná byla také reakce přátel. Všechny jsem nicméně požádal, že pokud budou mít pocit, že začínám blbnout, aby mi to včas řekli.

Jste nyní oficiálním nástupcem Jiřího Kulhánka, tedy jakýmsi korunním princem?

Necítím to tak. Jako historik vím, jak to s hrdými korunními princi většinou dopadlo. Se starostou jsme dobrými přáteli, vzájemně si důvěřujeme. Pro město budu pracovat poctivě a seč mi síly stačí.