Listopadové počasí přálo výsadbě nových rostlin. Půda nebyla rozmočená a pořád dostatečně teplá na to, aby pracovníci technických služeb nové stromky i květiny pohodlně zasadili a ty pak správně zakořenily.

Rostliny potom bylo třeba připravit na zimu. "Starost o rostliny je každoroční koloběh prací. Jsou však velmi důležité pro vzhled města," podotkl k tomu náměstek primátora Martin Klouda, pod jehož pravomoci technické služby patří.

Pracovníci technických služeb vysázeli počátkem prosince na různých místech dřeviny, celkem jich přibylo zhruba pět set. „Drtivou většinu výsadby jsme konzultovali s obyvateli konkrétních částí města, některé druhy pak vysadili přímo na jejich žádost," uvedl vedoucí úseku veřejné zeleně technických služeb Daniel Voborník.

Na osm desítek keřů ptačího zobu přibylo v ulici Březenecká, desítky rododendronů, jalovců a svídy ozdobí prostory Nezvalovy ulice a 17. listopadu. Padesát bobkovišní pak zasadili zahradníci v Cihlářské, téměř dvě stovky tavolníků zas v Kamenné a za Chomutovkou. Tam pak porostou i skalníky, stejně jako v Kadaňské.

Výčet nových rostlin doplňuje i každoroční výsadba letniček. Těch už je v zemi 350 kusů. „Rostliny, které kvetou zjara, je lepší vysadit na podzim. Zakoření a pak mohou brzy kvést, jinak to trvá déle. Většinu rostlin sázíme právě na podzim," vysvětlil ředitel Technických služeb města Chomutova Zbyněk Koblížek.

Počet letos vysázených rostlin je srovnatelný s loňským rokem, lokality výsadby se samozřejmě mění. Loni zasadily technické služby stovky dřevin do pásu podél komunikace na Písečné a Kamenné. Oproti loňsku však letos poroste více nových stromů. Ve městě jich přibude 190, většina na bývalé ploché dráze na Lipské.

Ještě než přišly současné větší mrazy, technické služby rychle připravovaly choulostivé keře a záhony růží na zimu. Jednotlivé rostliny přikopčili zahradníci hlínou nebo celé vybrané záhony zakryli chvojím.