Předchozí
1 z 12
Další

Leden

Požár ve Vejprtech zmařil devět životů

Jedním z nejtragičtějších požárů v historii České republiky byl ten, který se udál začátkem letošního roku ve Vejprtech. Živel 19. ledna zpustošil domov pro muže s mentálním postižením známý jako Kavkaz. Zahynulo při něm osm lidí, devátý zemřel později v nemocnici. O tragickém požáru informovala zahraniční média včetně britské BBC, amerického The New York Times nebo arabské Al Jazeery. Policie později označila za pravděpodobnou příčinu požáru manipulaci s otevřeným ohněm, oficiálně ale vyšetřování dosud neukončila. Městská správa sociálních služeb Vejprty preventivně předala tři klienty do psychiatrického zařízení, protože je s ohledem na jejich fascinaci ohněm a chování při požáru vnímá jako podezřelé. Kavkaz je zrekonstruovaný a klienti jsou zpět, s dozvuky tragédie se ale Vejprty stále potýkají.

Chomutov bude opatrovat vodu

Chomutov vytvořil plán, který mu pomůže s ochranou klimatu. Město obemkne zelený prstenec od Pražských polí po Údlické doubí.

V Kadani dokončili obnovu další části hradeb

Nejfotogeničtější část parkánů doplnila kolonáda. Vylepšit se má i nádvoří před obřadní síní, kudy se na hradby vstupuje. Zároveň se město pustilo do přípravy obnovy dalších dvou úseků hradeb.

Únor

Kadaň se připravuje na investici do nemocnice za 200 milionů

Kadaň začíná šetřit, aby byla schopná ufinancovat obří investici. Jedná se o modernizaci operačních sálu v městské nemocnici. Bude první po čtyřiceti letech existence špitálu.

Kamencové jezero vysychá kvůli odparům vody, zjistili experti

Chomutov díky odborníkům přišel na to, proč vysychá voda v Kamencovém jezeře. Podle hydrogeologů, kteří vypracovali posudek, se vypařuje, neutíká žádnou kavernou.

Záchranná akce v centru Chomutova: město koupilo část „podkovy“

Chomutov rozhodl, že v centru koupí polovinu budovy s 84 byty. Bylo to kvůli obavám z pokračujícího byznysu s chudobou, který by mohl zničit atmosféru v centru města.

Březen

První setkání s covidem pro Chomutovsko znamenalo hromadné šití roušek a tisk štítů

Na Chomutovsku se kvůli epidemii koronaviru preventivně rušily akce, vzápětí se zavřely školy a rodiny i učitelé se začali seznamovat s tím, co obnáší distanční výuka. Města se snažila zajistit hlídání alespoň zdravotníkům. Testování na covid probíhalo doma, za lidmi jezdily zdravotnické týmy. Zavřely se hranice. Domácnosti si začaly ve velkém šít roušky nejen pro sebe, ale i sociální zařízení a nemocnice. Někde se tiskly i obličejové štíty na 3D tiskárnách.

Chomutov se rozroste o novou čtvrť. Bude místo válcoven

Zpustlý kout Chomutova, který patřil těžkému průmyslu a dodnes tam působí řada firem, ustoupí nové výstavbě. Během příštích desetiletí mají na území původního areálu Válcoven trub a přilehlých ulic vyrůst obytné domy pro téměř tisíc obyvatel. Prostor bude i pro sportoviště, školku, zdravotní středisko, restaurace, obchody a podnikání. Město zadalo vypracování územní studie, která poslouží jako podklad pro změnu územního plánu.

Herec Godla stanul před soudem. Hvězda seriálu Most! odešla s podmínkou

Herec a jeho manželka byli v Chomutově souzení kvůli podvodu se sociálními dávkami. Od soudu odešli s podmínkou.

Duben

Virus vyhlodal do pokladen díru

Koronavirus se projevuje na městských a obecních kasách. Chomutov spočítal, že kvůli nižším daňovým výnosům přijde o zhruba 90 milionů. Proto začal na všech stranách se škrty.

Na Chomutovsku vznikají technické kluby, kde se učí programovat roboty

Díky podpoře polytechniky na Chomutovsku vzniklo několik technických klubů, kde se děti budou učit robotiku. Kluby doplňuje práce v řemeslných dílnách.

Dali se do vypouštění přehrady Kamenička, aby ji mohli opravit

Kameničku, která zásobuje Chomutovany vodou už 116 let, čeká generální oprava. Povodí Ohře proto začalo s postupným vypouštěním, aby bylo možné prozkoumat hráz a podloží, než začne projektovat jednotlivé kroky. Příprava bude odborně i časově velmi náročná.

Květen

Děti se vrátily po dvou a půl měsících do lavic

Rozvolňování, které začalo v dubnu, završil návrat školáků do lavic. Zvykali si na učení s rouškou a školy organizovaly jejich vstup, aby se děti neshlukovaly.

Během koronapauzy vedení Jirkova rozhodlo o uzavření školky

V Jirkově rozhodli o uzavření Srdíčka - oblíbené školky rodinného typu. Rodiče se s tím těžko smiřovali. Později dorazili na zastupitelstvo s nesouhlasnou peticí.

Lidem v Račeticích vadí sezónní pracovníci. Tentokrát i kvůli nákaze

Místí brojili proti brigádníkům z Rumunska a dalších zemí, kteří u soukromých zemědělců sklízejí petici. Vadí jim, že by kromě toho, že kradou, plení jim zahrádky a narušují klid, by mohli přivléct nákazu. Sepsali nesouhlasou petici.

Červen

V Kadani začali s natáčením celovečerního filmu

Filmaři v Kadani natáčeli celovečerní film Kam motýli nelétají. Jde o snímek kadaňského režiséra, ve kterém hraje Jaroslav Dušek a další známí herci.

Na Bandu se vrací vodní lyžování

Wakeboarding na otvické pláži umrtvila série technologických závad. Pomohla investice města za 4 miliony korun.

Kadaň přeznačkovala

Kadaň má nový vizuální styl, který bude za město komunikovat na dálku. Počítá se vtipnými slogany, vymýšlet je může i veřejnost.

Červenec

Slavnostně otevřeli nové „íčko“ v Jirkově

V Jirkově slavnostně otevřeli nové infocentrum s hasičským muzeem. V Česku nemá obdoby.

Piráti zkrachovali, dlužili i městu

Krajský soud poslal akciovou společnost Piráti do insolvence. K pohledávce 10 milionů korun se mezi řadou věřitelů přihlásil také Chomutov.

Pracují na supermoderním „kulturáku“

Klášterec přetváří starý kulturní dům v moderní multifunkční a energeticky úsporné centrum. Šetřil si na něj ze tří rozpočtů a nakonec ještě získal dotaci.

Srpen

Nadšenci zachraňují zámek v Pětipsech

V Pětipsech pokračuje záchrana zámku. Uvnitř má jednou vyrůst expozice věnovaná Sámově říši a bitvě u Wogastisburgu.

Dopadli vězně na útěku

Z Přečápel uprchl vězeň. Než ho policisté dopadli, absolvovali silniční honičku jako vystřiženou z amerického akčního filmu. Trestanec byl zdrogovaný.

Architekti ukázali, jak by se daly přetvořit chomutovské lázně

Podle odborníků by se bývalé lázně po přestavbě mohly dostat do výběru evropské architektury. Prezentace proběhla přímo na dně bazénu.

Září

Aktivisté žádali konec uhlí. Vtrhli do lomu

Skandování, pochod bubeníků a řehtačky provázely v sobotu 5. září ráno pochod ekologických aktivistů. Ti se vydali z Okořína do Strupčic na Chomutovsku až k hraničnímu pásmu lomu Vršany.

Přišla druhá vlna

Přišla druhá covidová vlna a v případě jedné z kadaňských pacientek i nepříjemné nedorozumění. Když hledala pomoc kvůli zánětu ledvin, nedostala ji.

Chomutov se zadlužil

Chomutov si vzal úvěr 200 milionů korun, aby měl jak vyvažovat výpadky v rozpočtu. Prioritně je chce využít pro investice a rozvoj města.

Říjen

Panelákem na Písečné otřásl výbuch. V domě hořelo

Noční výjezd hasičů si vyžádal výbuch a následný požár v jednom s bytů na sídlišti Písečná.

Uskutečnily se „pandemické“ krajské volby

Na Chomutovsku se uskutečnily volby do zastupitelstva kraje. Dezinfikovaly se i tužky, roušky byly samozřejmostí.

Unikátní sbírka Pragovek se zabydluje v Chomutově

V Chomutově natáčeli dokudrama o unikátní sbírce Emila Příhody. Jeho pragovky budou umístěné v novém muzeu v Chomutově.

Chomutov vede „covidové“ tabulky

Chomutovsko, které bylo na začátku druhé covidové vlny „premiantem“, protože nakažená byla jen malá část obyvatel, spadl v rámci kraje do červených čísel. Nákaza pronikla i do domova pro seniory v Jirkově.

Listopad

Fitka vyměnili za ledovou vodu

Lidé z Chomutovska si hledají nové vyžití, když jsou sportoviště zavřená. Začali se otužovat v přírodních nádržích a řekách.

Otevřeli dveře hazardu a hned je zase přibouchli

Vedení Chomutova rozhodlo o návratu hazardu do města. Povolilo zřizování kasin. Během dvou týdnů ale své rozhodnutí odvolalo. Bylo to po mohutném odporu opozičních zastupitelů a místních lidí.

Jirkovská kultura se ocitla na suchu, proto ji město „zalilo“ dvěma miliony

Kvůli covidu přišel zámek o tržby. Vedení města ale nemá kompletní přehled o ekonomické realitě společnosti, protože se v organizaci KVIZ část roku neúčtovalo.

Prosinec

Tragická nehoda v Klášterci si vyžádala lidský život i nehodu hasičů

Během jediného dne, 5. prosince, musela policie v Ústeckém kraji vyšetřovat téměř tři desítky dopravních nehod. K té nejtragičtější došlo v Klášterci nad Ohří.

Blíže ke hvězdám se ocitne Kadaň s novou observatoří

V Kadani postaví hvězdárnu s vyhlídkou, půjde o třetí observatoř v kraji. Pochlubí se robotickým dalekohledem ovládaným na dálku.

Za pochybení při veřejné zakázce má Chomutov zaplatit 114 milionů

Městu byl vyměřený odvod kvůli oddychovému a relaxačnímu centru Aquasvět. Žádá o prominutí platby, případně posečkání a úhradu ve splátkách.