Chomutov - Naložit pračku patnácti kily špinavého prádla, pak s ním na pár minut do sušičky a po hodině se jede s čistým oblečením domů. Chomutované přicházejí na chuť tomu, co dosud vídali v amerických filmech. Praní ve veřejné prádelně. Otevřená je v Galerii Pošta v centru Chomutova od minulé soboty a dveře se v ní od té doby netrhly.

„Překvapilo nás to. Za těch pár dní sem přišlo kolem dvaceti lidí. Většina si rovnou vyprala, ostatní se ptají, jak to funguje," líčí Irena Prátová, penzistka, která prádelnu ráno odemyká, večer zamyká a přes den je na telefonu, aby zodpovídala dotazy. Prádelna je jinak samoobslužná.

„Je to skvělá věc!" hlásí blonďatá maminka dvou dětí, když vytahuje prádlo ze sušičky. „Přivezla jsem pět tašek dětského oblečení a za hodinu je všechno vyprané a suché. Doma bych ho prala tak šest hodin a kam to pak všechno pověsit, že?" dodává Chomutovanka.

„Využiju to než přijdou Vánoce," zamýšlí se tmavovláska, která také přišla s velkým prádlem. „Krásně se sem vejdou peřiny, které bych do mojí pračky nedostala," hodnotí.

Právě peřiny, deky, nebo psí pelíšky nosí lidé na vyprání dost často. „Je to proto, že se jim do normální pračky nevejdou," vysvětluje Irena Prátová. „Už sem přišla třeba maminka s peřinou a polštářem, které počůrala dcerka a ona je chtěla mít čisté a suché na noc," dodává.

Veřejné prádelny jsou například v Praze a Ostravě. V Ústeckém kraji je ta nejbližší v Lounech. „Jinak tu žádná není," míní Petra Jírovcová, která rozjela veřejnou prádelnu právě v Lounech a teď i v Chomutově.

Co ji k tomu vedlo? „Pracuji v sociální sféře a vím, že jsou lidé, kteří pračky nemají. Nebo se třeba rozvedli a pak si nemají kde vyprat. Tím jsem zjistila, že je tu díra na trhu," popisuje podnikatelka z Loun. První veřejnou prádelnu založila s manželem v Lounech, další chtěli mít v Mostě. „Jenže nakonec jsme se rozhodli pro Chomutov, protože jsme našli vhodné prostory," dodala Jírovcová.

Chomutovská veřejná prádelna má otevřeno každý den do 20 hodin. Prádlo tam perou čtyři průmyslové pračky, do kterých se vejde deset kilogramů textilu, a jedna na patnáct kilo. Jedno vyprání trvá od 40 do 50 minut, protože dobu praní zkracuje předehřátá voda. Kdo si přinese prášek a aviváž z domova, platí za vyprání v pračce na deset kilogramů prádla sto korun, jinak 120.

K dispozici jsou dvě sušičky s bubnem, jenž pojme patnáct kilogramů prádla a vysuší ho do sedmi minut. Lidé je mohou využít i samostatně, když si přinesou vyprané oblečení z domova. Suché ho budou mít za 20 korun.