Nový babybox ještě více zlepší podmínky pro odložené dítě. „V podstatě je to jako srovnávat trabant s mercedesem,“ řekl duchovní otec „skříňky na děti“ Ludvík Hess.

Samotná výměna přitom proběhla bez problémů. „Vše bylo dobře připravené, takže nám stačil k instalaci den, od základu to ale trvá o den déle,“ vysvětlil Juřica.

V Kadani se babybox poprvé instaloval v době, kdy oficiální státní instituce nebyly podle slov Hesse jejich zřizování vůbec nakloněny. „Kadaňský babybox v té době vznikl hlavně díky řediteli nemocnice Josefu Maškovi a jeho primářům Patricii Kotalíkové a Aleši Padrtovi,“ řekl.

Třetí generace je v zemi novinkou, po Kadani se může novou skříňkou pochlubit zatím jen Praha a Brno.

Do kadaňské schránky byly dosud odloženy dvě děti. Málo? „Stále jde o celorepublikový nadprůměr,“ řekl už v minulosti starosta Kadaně Jiří Kulhánek. V zemi se totiž nachází řada babyboxů, které na své první dítě teprve čekají. Nejvíce se jich odložilo v pražském Hloubětíně, kde lidé zanechali 18 dětí. Celkově pomohly skříňky k dnešnímu dni 107 dětem, poslední je holčička, kterou někdo odložil v Plzni.

Poslední generace babyboxu
Babybox nové generace je celý z nerezu s dvoukřídlými dvířky, jež se automaticky otvírají a po vložení děťátka zase zcela samočinně zavírají. Nový babybox má navíc klimatizaci, takže i v horkých letních dnech, kdy na něj praží sluníčko, udrží teplotu 28 stupňů Celsia. Signalizace hlásí odložení děťátka nejen v místnosti stálé služby, ale i do osmi mobilních telefonů. Dá se spravovat na dálku přes počítač.