Zajímá vás, jak to funguje v elektrárně? Kde se vydolované uhlí mění v elektřinu? Jak malá vodní elektrárna využívá tok Ohře? Ode dneška až do příštího pátku to můžete zjistit přímo na „místě činu”.

ČEZ totiž otevře veřejnosti areály svých elektráren, a to včetně těch na Chomutovsku. Tedy Prunéřova (uhelná elektrárna) a Želiny (vodní). Prohlídku první jmenované si musíte domluvit předem na telefonním čísle 471 102 221 (paní Iva Schrotzová). Důležitá věc - prohlídka je podmíněná minimálním počtem pěti osob.

To na Želinu můžete zajít kdykoli a klidně jen s kamarádem. „Zájemci se nemusí nikde hlásit předem,“ potvrzuje Antonín Volák ze Skupiny ČEZ, který má mimo jiné na starost zabezpečení provozu malé vodní elektrárny. „Stačí, když se ve dnech 1. až 11. listopadu dohodnou na prohlídce přímo na místě s obsluhou elektrárny. Pouze čas je vymezený, a to denně od 9 do 16 hodin.”

Elektrárna Tušimice II bude zavřená, tady totiž finišuje komplexní obnova výrobních a provozních technologií.

ČEZ otevírá své elektrárny lidem v rámci Týdne vědy a techniky, který pořádá Akademie věd ČR. Prohlídky budou možné po celé republice, blízko jsou ještě například Počerady. Můžete se ale zajet podívat třeba i do jaderných elektráren - Temelína nebo Dukovan.