V pátek pokračuje v tištěném Chomutovském deníku seriál Jak jsme žili v Československu. Přinášíme v něm archivní snímky z obcí Chomutovska, ale i z různých místních spolků a výjimečných událostí z let 1918 až 1992.

V dalším díle našeho historického seriálu se vrátíme do roku 1945. Do Jirkova zavítala vládní delegace, která se zúčastnila průvodu k manifestaci, která se stala proklamací potvrzení česko-německého pohraničí jako součásti obnoveného Československa. Manifestace se 9. srpna účastnil ministr národní obrany Ludvík Svoboda, místopředseda vlády Klement Gottwald a tehdejší předseda vlády Zdeněk Fierlinger. Podle dobových záznamů byla trojice především zvědavá na to, jak pokračuje osidlování pohraničí, ze kterého bylo vyhnáno německé obyvatelstvo. Z Jirkova měli odjíždět spokojení. V tomto roce se uskutečnila ještě jedna větší manifestace, 25. října 1945 ji svolali komunisté na podporu znárodňovacích dekretů, které o den dříve podepsal prezident republiky Eduard Beneš.

Prohlédněte svá alba
Ilustrační fotoZdroj: ArchivNejde nám o domy, náměstí a další „neživé“ věci. Jde nám o lidi. Každý týden se budeme věnovat jedné obci, jednomu městu, případně jedné oblasti lidského života. Fotky vás nebo fotky vašich rodičů či prarodičů, kamarádů, přátel, ať už z dovolené, ze školy, učňáku, střední, fotbalu, Sokola, pionýrského tábora, brigády, nebo jen tak z posezení v hospodě, můžete posílat na adresu chomutovsky@denik.cz.

K fotkám (ideálně 4 až 7, ale nevadí i méně) nezapomeňte napsat i základní informace – co nebo kdo na nich je, kdy a kde a podobně. Uveďte také jméno jejich autora či majitele, který je redakci poskytl.