V seriálu Jak jsme žili na Chomutovsku přinášíme archivní snímky z obcí Ústecka, ale i z různých místních spolků a výjimečných událostí z let 1918 až 1992.

V sobotu 7. března uběhlo 170 let od narození prvního československého prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka. V dnešním díle našeho historického seriálu se proto podíváme na místo, které je se státníkem spojené. Pomník a bustu T.G.M.  najdeme na stejnojmenném náměstí poblíž Školní ulice. Iniciativa o postavení Masarykova pomníku vznikla v roce 1928 a začalo se jednat o jeho umístnění. Česká menšina vybrala prostranství před novostavbou Masarykovy školy. Městská rada tu nechala ale v roce 1932 postavit pomník Františka Josefa Gerstnera. Činnost výboru pro postavení pomníku byla oživena v roce 1935. V roce 1937 byla vypsaná anonymní soutěž, v které zvítězil návrh akademického sochaře Antonína Kalvody. Socha měla vzniknout v městském parku. K odhalení na podzim 1938 už nedošlo. Pomník byl nakonec odhalen 28. října 1998, autorem je chomutovský výtvarník Kamil Sopko ve spolupráci s Alexandrem Braborcem.


Text: Pavel Koukal - Budu se na vás dívat. Osudy pomníků TGM na severu Čech

Příště se podíváme na oslavy jara na Chomutovsku.

 

Prohlédněte svá alba
Nejde nám o domy, náměstí a další „neživé“ věci. Jde nám o lidi. Každý týden se budeme věnovat jedné obci, jednomu městu, případně jedné oblasti lidského života. Fotky vás nebo fotky vašich rodičů či prarodičů, kamarádů, přátel, ať už z dovolené, ze školy, učňáku, střední, fotbalu, Sokola, pionýrského tábora, brigády, nebo jen tak z posezení v hospodě, můžete posílat na adresu chomutovsky@denik.cz.

K fotkám (ideálně 4 až 7, ale nevadí i méně) nezapomeňte napsat i základní informace – co nebo kdo na nich je, kdy a kde a podobně. Uveďte také jméno jejich autora či majitele, který je redakci poskytl.