Je staré, nehezké a nemoderní. Jeho okolí je neutěšená betonová plocha. S velkou pompou vyrostlo před třiceti lety, od té doby se na něm vizuálně skoro nic nezměnilo. Řeč je o Kulturním a společenském středisku (KASS) na Zahradní.

Z jeho slávy nezbylo nic. Doba, kdy v dlouhé pasáži tepal život, je nenávratně pryč. Tuzex, kino, spousta malých obchůdků. Desítky let ale přežila snad jen pošta. V převážné většině obsadily prostory střediska herny, bary a restaurace. Místní obyvatelé stále hlasitěji mluví o bezpečnosti, která se z této lokality vytrácí. Poukazují nejen na technický stav objektu, ale také na nepřehledná tmavá zákoutí.

Beton nahradí zeleň

Zhruba polovina objektu spadá do majetku města. A to se rozhodlo kritickou situaci řešit. Nejvhodnější variantu jak KASSu pomoci vidí v jeho revitalizaci. „Cílem revitalizace území je vytvořit příjemnou plochu se zelení, jež by se stala centrem přirozeného setkávání občanů," říká vedoucí oddělení odboru rozvoje, investic a majetku města Lenka Petříková.

Náklady na přestavbu ve své době reprezentativního centra nákupu a služeb chce město uhradit pomocí příspěvku státu či Evropské unie. „Dotace ze strukturálních fondů nabízí mimořádnou příležitost, jak lze zvýšit kvalitu života na sídlištích," říká projektová manažerka Lenka Kynčilová. Na revitalizaci území za zhruba dvacet milionů korun má již město dotaci přislíbenou.

V nedávné době měli obyvatelé chomutovských sídlišť Zahradní a Písečná možnost vyjádření se, jak by si oni sami okolí a budoucí možnou podobu hybridní betonové stavby představovali. „Rozeslali jsme na čtyři tisíce dotazníků, kde byl prostor k vyjádření," objasňuje mluvčí města Šárka Schönová a dodává, „reagovaly zhruba tři stovky lidí. Podle společnosti, která pro nás anketu připravila, je tento procentuální počet běžný standart."

Po dětech a seniorech jsou na řadě obyvatelé

Dotazníky ale nebyly jedinou formou, kdy obyvatelé prezentovali svůj názor. „Do současné doby proběhly tři workshopy, na které jsme pozvali vybrané cílové skupiny, jichž se podle nás problém týká nejvíce," vysvětluje Schönová. Prostor tak dostali žáci základní školy, která je součástí sídliště, senioři, kteří KASS navštěvují v rámci svých kulturních akcí a také neziskové organizace, které prostory budovy využívají.

Další příležitostí ke sdělení svých názorů mají obyvatelé dané lokality už dnes. V prostorách kulturního střediska bude od čtyř hodin odpoledne probíhat veřejně projednání. „Na projednání chceme seznámit občany s výsledky proběhlé ankety a o jejich vizích s nimi dále diskutovat. Jejich názory a návrhy budou v budoucnu podkladem pro dopracování finálního projektu," slibuje Petříková.