Kašpárek, zoufalý vodník z Kamencového jezera, princezna Ivana a čert našeptávač. Loutková pohádka, kterou kdosi natočil a zveřejnil na serveru youtube.com, se včera začala šířit e–mailem mezi Chomutováky.

„Pohádka“ nemá žádný příběh, postavičky jen v replikách narážejí na všechny kauzy spojené s vedení Chomutova za poslední roky. Pronájem Kamencového jezera, hluk z letního areálu Banda, studium primátorky na právnické fakultě či její boj s nepřizpůsobivými – to všechno v osmiminutovém mixu s kulisami a postavičkami loutkového divadla.

Příklady? Vodník neví, co má dělat, protože jezero pronajali a on neví, komu patří (narážka tajné akcie CV Relax). Princezna Kašpárkovi nechce odpovídat na otázky svého studia, tak se chlubí exekucemi (spekulace, zda rozvířené téma exekuce sociálních dávek neměly přebít kauzu se studiem).

Pohádka na youtube - ZDE

Jde zřejmě o pokus vtipnou loutkohrou glosovat události v Chomutově z pohledu kritika. Výsledek je ale rozpačitý, i na politické oponenty současné vlády působí spíš trapně. „Já se od toho distancuju,“ prohlásil předseda sdružení PRO Chomutov Jan Hartman, který je druhý na kandidátce stejně pojmenované strany. „Není to můj šálek čaje, je to poněkud prostoduché.“

Chomutovský deník se na něj neobrátil náhodou, do redakce a zřejmě i na další adresy totiž odkaz na pohádku přišel z oficiální e–mailové adresy strany PRO Chomutov. Byť nepodepsaný, zpočátku to vypadalo na netradiční pokračování oficiální kampaně. „Tak to rozhodně není,“ dušuje se Hartman, podle kterého odkaz z e–mailu odeslal někdo, kdo tam neměl co dělat (více viz infobox).

Vedení města nejprve nechtělo na „pohádku“ reagovat vůbec. První odpovědí od mluvčí radnice Šárky Shönové byla jen další otázka: „K čemu by se mělo město vyjadřovat?“ Po vysvětlení přeposlala jednoduchou odpověď primátorky – smajlík s úsměvem.

PRO Chomutov: To není naše práce

Na adrese redakce přišel odkaz na pohádky z oficiální e–mailové adresy PRO Chomutov. „To je nešťastné. Neposlal to nikdo z kandidátů ani z PRO Chomutov, ale člověk, který se náhodou dostal k heslu,“ distancoval se od e–mailu Jan Hartman, předseda sdružení. „Nechci jmenovat člověka, ještě jsem neměl možnost si to s ním vyříkat. Ale naše práce to není. Jako člověk od počítačů se naopak stydím, že jsem nedokázal zabránit tomu, aby se k té adrese dostal někdo, kdo tam neměl co dělat.“