U pivovaru rostly lípy desítky let. Teď po nich zůstaly jen pařezy.

Stromy staré desítky let nechal pokácet majitel pozemku. Překážely jeho záměru, který se starým pivovarem má.

Lípy přitom byly zdravé. „Nebyl důvod stromy kácet, bylo to zbytečné,“ říká Přemysl Rabas, zastupitel za Stranu zelených. Ve starém pivovaru se byl podívat s odborníkem na dřeviny. Podle něj stromy nemocné nebyly, jen jeden byl trochu zasažen hnilobou, ale ne nijak výrazně.

Podle Rabase byl jeden ze stromů starý minimálně sto dvacet let. „I rozvojové země si chrání přírodu lépe než my,“ dodává s tím, že kácení vzrostlých stromů v Chomutově, který sužuje smog, nedává smysl.

Poražení lip přitom bylo legální, povolil ho chomutovský stavební úřad už loni v září. „Uvedené stromy narušovaly statiku přilehlých budov, jeden narušoval trolejové vedení, nebyly chráněné. Stromy nebyly po celou dobu své existence ošetřeny žádným ořezem, jeden byl napadený klíněnkou. Součástí rozhodnutí je i nařízení náhradní výsadby stromů na těchto pozemcích,“ vysvětlila mluvčí magistrátu Šárka Schönová.

V pondělí ale zaslala prohlášení, ve kterém se město od kácení distancuje s tím, že jde o rozhodnutí státní správy a nikoli samosprávy (města). Přitom jde o úředníky, které sedí v budovách magistrátu. Situace je schizofrenní o to víc v tom, že v Chomutově je sloučený odbor životního prostředí a stavební úřad.

Přemysl Rabas rozhodnutí města nerozumí. „Když padla lípa u Lidlu, tehdy kvůli tomu protestovali i lidé z města. A teď povolí tohle,“ podivuje se. Z vyjádření města plyne, že kromě jediného byly ostatní stromy zdravé. Jedna lípa měla zasahovat do trolejbusového vedení.

Zbylé, které se musely poroučet k zemi, podle radnice narušovaly statiku budov. Když se ale zajdete podívat na místo, kde stromy stály, jediné budovy, které mohly narušovat, byl ty pivovarské. A ty už několik desítek let chátrají a nyní je bourá demoliční četa.

Pozemky patří společnosti Venuše Chomutov s.r.o., která vznikla odštěpením z firmy Multitechnik. Ta dříve patřila vlivnému členu ODS Alexandru Novákovi, nyní obě firmy – Multitechnik i Venuše Chomutov patří jeho švagrové Janě Šilhánkové.

Vyjádření města ke kácení stromů u pivovaru:

Radnice nepovolila kácení stromů na soukromém pozemku u pivovaru!

Samospráva obce do těchto záležitostí dle zákona nemůže zasahovat, dokonce se o nich dozvídá až v okamžiku, kdy ke kácení dochází nebo z tisku. Stejné to je i v případě povolené demolice objektů na těchto pozemcích.

Tyto záležitosti řeší státní správa, kterou vykonávají některé odbory magistrátu – v těchto případech Stavební úřad a životní prostředí. Rozhodování tedy nepřísluší primátorovi, ani nikomu z vedení města, ale úředníkům pověřeným výkonem státní správy. Rozhodnutí bylo vydáno 9.9.2010.

„Za vedení města se ohrazuji proti nařčení, že město povolilo kácení. Město nebylo účastníkem správního řízení, z toho vyplývá, že město nic takového nepovolilo, dokonce nás prováděné kácení či demolice nepříjemně překvapila stejně tak, jako ostatní občany,“ říká primátor města Jan Mareš.