Společnost, která jedná s městem o koupi pozemků pro Interspar, nesplnila podmínku jedné ze smluv. Přesto se podle města nic neděje.


Právnická teorie


Ve zorientování se v situaci je třeba trochu právnického myšlení. Podle původní dohody měla být kupní smlouva na pozemky podepsaná letos 8. června. Město ale s firmou Immorent (která Spar zastupuje) uzavřelo dodatek, kde termín posunula až na březen 2011. Jenže aby tento dodatek byl platný, musela by firma Immorent zaplatit takzvanou bankovní záruku, což zatím neučinila. Teoreticky tak platí původní termín k sepsání smlouvy – 8. června 2010. A k ničemu takovému se neschyluje.

Podle města ale platí posunutý termín v dodatku. Na pomoc si vzalo občanský zákoník. Podle právníků města Immorent záměrně tuhle podmínku zmařil a podle zákona – pokud tak učiní někdo, kdo z toho má prospěch – je pak smlouva platná i bez ní. Což je podle magistrátu přesně tento případ. Proto nadále počítá s tím, že termín k podepsání kupní smlouvy je až 1. března 2011.

Město prý Immorent několikrát vyzývalo, aby bankovní záruku zaplatilo. Všechny výzvy ale zůstaly bez odezvy. Chomutovský deník oslovil i firmu. Ta otázky přehrála na Spar s tím, že za přípravu, výstavbu i jednání s městem je zodpovědná společnost sama.


Jen spekulace?


Přestože situace působí tak, jakoby se Sparu najednou do dohody s městem moc nechtělo, oficiální stanoviska jsou opačná. Město žádné obavy nemá. „Jsou to spekulace, které se nezakládají na pravdě. Veškerá další jednání nadále probíhají tak, jak mají,“ uvedla Marie Křenová, asistentka primátorky. V pondělí se kvůli tomu mimořádně sejdou zastupitelé, podle ní ale jen proto, aby byli informováni o tom, že ačkoliv nebyla předložena bankovní záruka, dodatek je účinný.

Také společnost Spar spekulace odmítá. „Jednání s městem Chomutov probíhají podle dohodnutého harmonogramu,“ odpověděl před časem Jan Vávra, mediální zástupce společnosti SPAR. Na včerejší aktuální dotazy zatím firma neodpověděla.


Lidé moc nevěří


Spekulace jsou však zatím silnější, mnoho lidí nevěří, že Interspar svůj market postaví tak, jak původně plánoval. Vyplývá to i z rychlé ankety na webu Chomutovského deníku.