O novince informoval ve čtvrtek 16. března chomutovský magistrát, který interaktivní mapu vytvořil společně s technickými službami. Jejím účelem je pozůstalým a návštěvníkům zpřehlednit orientaci na pietním místě.

Aplikaci Mapa hřbitovů
najdete na adrese
gis.chomutov.cz.

„Aplikace je volně přístupná jako webová či mobilní aplikace," upozornila mluvčí magistrátu Marie Heřmanová.

Lidé mohou využít jednoduchý formulář, který po vyplnění ukáže přesné místo hledaného hrobu, jeho fotografii, platnost smlouvy a také i délku zaplaceného poplatku. „V mapě je možné vyhledat konkrétní hrob podle jména nájemce, jména zesnulého, nebo čísla hrobového místa pro Městský hřbitov v Chomutově,“ uvedl Lukáš Pöselt, vedoucí odboru informačních technologií.

Na jednotlivé hroby se dá také podívat prostým kliknutím. Kromě jiného se ukáže číslo oddělení a hrobu a také jména pochovaných.

Vlci se stávají pevnou součástí naší přírody.
Vlci na místě nebyli, zjistili ochranáři. Údajně napadený muž se s nimi nesetkal

Zatím je v aplikaci dostupný pouze hlavní chomutovských hřbitov v Beethovenově ulici. Jak ale magistrát avizoval, brzy má být k dispozici také ten hornoveský.

„Správa hřbitovů Technických služeb města Chomutova eviduje asi 15 tisíc hřbitovních míst, jejichž evidence je vedena v hřbitovních knihách. Při jejich pasportizaci do aplikace bylo potřeba všechna místa nafotit, to dělali brigádníci z odboru informačních technologií, a zároveň u nás musela probíhat ruční úprava dat v systému a následná kontrola s hřbitovními knihami. Práce na všem zabraly zhruba 3 roky," vysvětluje Stanislav Drexler, vedoucí pohřební služby. Jedním dechem však dodal, že práce musí dál pokračovat, protože hřbitov se rozšiřuje. 

Mapový portál města Chomutova gis.chomutov.cz je geografický informační systém s řadou projektů informujících o infrastruktuře a službách města jako je územní plán, mapa dopravních uzavírek, spádovost škol či volebních okrsků, systému parkování a mnoho dalšího.